Potvrđeno pisanje Novi.ba FINACIAL TIMES: Opasnost za EU i NATO ne dolazi na Baltiku, nego na Balkanu!

Aktuelno
Potvrđeno pisanje Novi.ba FINACIAL TIMES: Opasnost za EU i NATO ne dolazi na Baltiku, nego na Balkanu!
Dok su EU i NATO brinuli odakle će nakon Ukrajine stići sljedeći "izazov od Putinove Rusije", možda su gledali u pogrešnom pravcu, jer najneposrednija opasnost sada ne leži na Baltiku već na jugoistoku, na Balkanu, piše Financial Times.

Dok su EU i NATO brinuli odakle će nakon Ukrajine stići sljedeći "izazov od Putinove Rusije", možda su gledali u pogrešnom pravcu, jer najneposrednija opasnost sada ne leži na Baltiku već na jugoistoku, na Balkanu, piše Financial Times.

Nakon ratova u bivšoj Jugoslaviji 90-ih godina prošlog vijeka, dva glavna faktora su pomagala u stabiliziranju zapadnog Balkana.

Jedno je perspektiva, ma kako udaljena, priključenja EU-u, što je ohrabrilo demokratske reforme kao i nadu da će članstvo u EU napokon učvrstiti pomirenje naroda na Balkanu.

Druga stabilizaciona snaga bila je američka podrška i pretpostavka da će SAD ili NATO intervenirati ako bi konflikt ponovo izbio - kao što je to bio slučaj u BiH 1995. i na Kosovu 1999., navodi FT.

Međutim, pored krize oko dugova u eurozoni, izbjeglica sa Bliskog istoka, Brexita i rastućeg populističkog nacionalizma, proširenje EU je za sada, čini se, zamrlo, ocjenjuje britanski list.

Minimalan interes za rubove Evrope

Američki predsjednik Donald Trump kako se stiče utisak, pokazuje minimalan interes za rubove Evrope, što je stvorilo priliku koju ohrabrena Rusija koristi da potisne uticaj EU-a i SAD-a, u pokušaju da preoblikuje saveze i potencijalne granice, piše FT.

"Moskva igra na kartu kulturnih veza sa pravoslavnom slovenskom populacijom, a gdje god na Balkanu ima turbulencija ruski uticaj i umiješanost nisu daleko", navodi list.

Dokazi sugeriraju da je pokušaj puča u oktobru u Crnoj Gori, za šta su najprije okrivljeni srpski nacionalisti, podržan od ruskih sigurnosnih službi kako bi se omeo pristup Crne Gore NATO-u, navodi se.

FT podsjeća da je voz poslan prošlog mjeseca iz Srbije na Kosovo sa natpisom "Kosovo je Srbija" na 21 jeziku napravljen u Rusiji i dodaje i da su Moskva i EU na suprotnim stranama opasnog političkog spora u Makedoniji, kao i da Nikola Gruevski dugogodišnji zagovornik EU-a možda sada naginje ka Kremlju.

"Rusija također podržava nacionalističkog predsjednika Milorada Dodika u Republici Srpskoj u pozivima na referendum za nezavisnost bosanskih Srba od BiH", tvrdi autor članka:

"Najbolji način da se naruši propaganda Moskve i spriječe 'mali zeleni' iz Rusije da naprave štetu na Zapadnom Balkanu je da EU i SAD ostanu posvećene osvajanju srca i umova u ovom regionu."

Nadu daju Trumpovi savjetnici

Kakvi god bili njegovi vlastiti stavovi, to što je Trump imenovao za visoke zvaničnike i savjetnike ljude koji razumiju značaj mirne Evrope znači da EU ima šansu da zadrži angažiranost Washingtona.

Čak i dok je perspektiva eurointegracija za balkanske države na čekanju, lideri EU-a imaju poluge uticaja na tu situaciju jer EU kao izvor trgovine, pomoći i investicija znatno nadmašuje Rusiju. I pored svih kulturnih veza sa Rusijom, praktično cijeli migracioni val sa Balkana odlazi u Evropu.

Iako model EU ima svoju privlačnost, ponavljanje obećanja i davanje pomalo novca nije dovoljno, a potrebno je mnogo više angažiranja Unije, smatra autor teksta. To uključuje pažljivo praćenje situacije, napored da se suzbiju ruske dezinformacije, kao i česte posjete lidera i zvaničnika EU-a kako bi pružili uvjeravanja da još ozbiljno shvataju Balkan i njegove probleme.

"Za to je potrebna prije svega politička volja, a bez nje najnemirnijii kutak Evrope rizikuje da sklizne nazad u mračnu prošlost, uz opasne implikacije po ostatak kontinenta", zaključuje FT.

 

Ne propustite