ISTORIJA SRPSKE EROTSKE ŠTAMPE: Novine koje su se čitale jednom rukom (FOTO)
Žene su bile (uspješne) urednice vodećih erotskih i porno magazina u Jugoslaviji. Ipak, danas se mnogi rukovode geslom „bolje kliknuti nego čitati“
U Kraljevini Srba, Hrvata i Slovenaca o seksu se pisalo znatno čednije nego što se to danas čini. Naši preci o ljubavi između muškarca i žene obrazovali su se iz brošure „Poučnik za odrasle“ Lusijana de Rivea, koju je u Beogradu 1926. godine objavila izdavačka knjižara „Breme“, i povremeno iz dnevnog lista Vrijeme. „Poučnik za odrasle“ bio je sastavljen od sljedećih poglavlja: „Polno opštenje“, „Razumni uslovi bračne dužnosti“ i „Praktičan trebnik posvećivanja u polne tajne“. Tako u „Praktičnom trebniku“, između ostalog, piše: „Kada čovek legne sa svojom ženom, treba da je mazi, da je golica, da je miluje i da je uzbudi da bi bila razdražena, zagolicana i obuzeta željom za muškarcem, tako da joj dođe voda u usta, jer žene nisu tako hitre u toj igri kao ljudi.“
Danas čitajući ovo štivo smijemo se ne samo naivnim tumačenjima polnih odnosa već i pokušaju anonimnog prevodioca da što čednije na Vukovom jeziku progovori o radnjama totalno lišenim čednosti, što pokazuju i sljedeći redovi: „Polni snošaj je veoma važan postupak; on je ozbiljna radnja, ozbiljnija od svih po svojim posljedicama, i ta radnja vlada nama u najljepšem dobu našeg života. Muž je prema ženi povjerljiv i nežan ako ga ona uredno i potpuno zadovoljava polnom vezom, a može se uz to reći da žena rijetko vara muža koji zadovoljava njene polne prohtjeve.“
ZAŠTO SE PLEJBOJ U SRBIJI NIJE PRIMIO
Prije šezdeset i četiri godine u Americi je Hju Hefner, nekadašnji razvodnik u bioskopu, vlastitom investicijom od samo 600 dolara pokrenuo časopis Plejboj, da bi se ubrzo obogatio ispunjavanjem klimakteričnih trenutaka nezadovoljnih muškaraca iluzijom o nesebičnoj, pristupačnoj ženi, koja ih u realnom životu ne bi ni pogledala,prenosi Kurir. Ističem to zato što Plejboj nisu kupovali samo biznismeni. Kad je slavio 25 godina izlaženja svoga lista, proslavljeni proizvođač muških snova napisao je u uvodniku: „Kad sam pruhe četvrt veka zamislio ovaj mjesečnik, ni slutio nisam da će on postati jedan od najvažnijih, najimitiranijih, najuticajnijih, ali i najkontroverznijih poduhvata dvadesetog veka.“
Zanimljiva je i činjenica da se na srpskom tržištu, za razliku od, na primjer, hrvatskog, Plejbojev pelcer nije uspješno primio.
Vodeći intervjui, pogotovo s političarima, nisu bili dovoljno provokativni. Intervju koji je za prvi broj srpskog Plejboja dao tadašnji premijer Zoran Živković mogao je da bude objavljen u svakom drugom nedjeljniku, ali zato u Hrvatskoj! Kad je Stjepan Stipe Mesić postao predsjednik ove zemlje, novinar Plejboja ga je upitao: „Gospodine predsjedniče, kakve pi... više volite, obrijane ili dlakave?“