Okrugli sto o zakonskom reguliranju oblasti biomedicinski potpomognute oplodnje

Aktuelno
Okrugli sto o zakonskom reguliranju oblasti biomedicinski potpomognute oplodnje
Zakon o liječenju neplodnosti biomedicinski potpomognutom oplodnjom ponovno će se naći na dnevnom redu Parlamenta Federacije BiH, a njegovo donošenje iznimno je aktuelno, budući da, prema statistici, svaki šesti par ima problema sa sterilitetom.

Zakon o liječenju neplodnosti biomedicinski potpomognutom oplodnjom ponovno će se naći na dnevnom redu Parlamenta Federacije BiH, a njegovo donošenje iznimno je aktuelno, budući da, prema statistici, svaki šesti par ima problema sa sterilitetom.

Istaknuto je to večeras na okruglom stolu o temi „Zakon o liječenju neplodnosti biomedicinski potpomognutom oplodnjom“ koji je u Sarajevu organizirala Socijaldemokratska partija BiH (SDPBiH).

Poslanik u Predstavničkom domu Parlamenta FBiH i šef Kluba poslanika SDP-a i uvodničar skupa Elvir Karabajić Feni je kazao da je Klub SDP-a BiH uputio prijedlog spomenutog zakona na usvajanje po skraćenom postupku te da se on nalazi na dnevnom redu sjednice Predstavničkog doma Federalnog parlamenta, koja bi trebala biti održana 24. januara.

Podsjetio je da se radi ozakonu koji je razmatran u prošlom parlamentarnom sazivu, da je u vezi s tim provedena i sveobuhvatna javna rasprava, te da nema razloga za daljnje odlaganje njegovog donošenja, a da je pad nataliteta općenito dodatni argument u tom pravcu. Naveo je  da je sličan zakon već na snazi u Distriktu Brčko BiH i RS-u, te u svim zemljama u regionu.

Karabajić je ukazao na neodrživost primjedbi/prigovora određenih krugova o tome „da se Zakon o liječenju neplodnosti biomedicinski potpomognutom oplodnjom kosi s njihovim vjerskim ubjeđenjima“, ističući da je BiH sekularna država i multietničko društvo, te da je tekst zakona u potpunosti usklađen s određenim religijskim i etičkim principima.   

Načelnik Centra za humanu reprodukciju Kantonalne bolnice u Zenici prim dr. Ermin Čehić ocijenio je da se radi o zakonu čije je donošenje neophodno, te da taj zakon treba biti prilagođen pacijentu, bez ograničenja, uključujući sve dopuštene mjere medicinski potpomugnute oplodnje, kao i  zahtjeve i norme suvremenog evropskog zakonodavstva.

- Ne smije se dogoditi da određene procedure koje su svugdje u svijetu prihvaćene budu eliminirane. Istovremeno, ne smiju biti diskriminirani pacijenti koji nisu u zvaničnom braku i ne mogu se ovom problematikom 'baviti' ljudi koji za to nisu kvalificirani - kazao je Čehić.       

Mišljenja je da, ono što je znanstvenim i etičkim normama dopušteno, treba da dopusti i zakonodavac, te da, ukoliko neko smatra da je ovaj vid oplodnje u sukobu s njegovim religijskim uvjerenjima, on/a neće ni morati koristiti mogućnosti koje zakon pruža, ali i da to ne znači da će drugi ljudi, drugačijih uvjerenja biti spriječeni da koriste kvalitetnu i korisnu uslugu iz ove oblasti.

Između ostalog, konstatirano je da ovaj zakon donosi ogromnu satisfakciju parovima koji imaju problema sa začećem djece, te da bračnim ili vanbračnim partnerima omogućava liječenje neplodnosti, odnosno druge načine ostvarivanja roditeljstva, uključujući i prethodno psihološko i psihoterapijsko savjetovanje, kao i informiranje o pravnim posljedicama postupka biomedicinski potpomognute oplodnje.

FENA

Ne propustite