Evo zašto Dodik paniči: RS ekonomski sve dublje tone, banke otpustile prošle godine 258 radnika!
Milorad Dodik, predsjednik manjeg bh. entiteta, ima apsolutno razloga da paniči, te su mu dobro upućeni spin doktori savjetovali da političku krizu održava što duže, bez obzira na cijenu, saznaje Novi.ba.
Naime, njegova administrativna jedinica unutar granica BiH sve dublje tone u ekonomskom pogledu, a pokazatelji koje je samo nekoliko dana uoči tzv. Dana RS objavila Agencija za bankarstvo RS, o poslovanju bankarskog sektora prošle godine, su u najmanju ruku katastrofalni.
Prema dokumentu koji je objavila ova agencija, gotovo svi parametri djelovanja banaka, a to je najčešće najbolji pokazatelj ukupnog ekonomskog stanja, su u padu ili u istom nivou kao prošle godine – kapital banaka, broj zaposlenih, a što je najvažnije kreditna aktivnost.
Pad je tako drastičan da utječe i na ukupni ekonomski rezultat BiH, koji bi bio znatno bolji da Dodikova vlast može pratiti aktivnost u Federaciji.
Naime, iako je iz izvještaja u potpunosti izbačena likvidirana Banka Srpske, pokazatelji nisu mogli biti ništa bolji, a da je tretiran i pad ove Dodikove banke, stanje bi i u izvještaju bilo znatno gore.
Broj zaposlenih u bankama, od koji je znatan dio u vlasništvu veoma uspješnih evropskih banaka poput Unicredita, Raiffeisen banke, koje djeluju u RS do kraja septembra prošle godine smanjen je za čak 258 u odnosu na kraj 2015.
Ukupni bilansni nivo svih banaka, njih osam zajedno je niži za 2 posto, odnosno 161 milion maraka. Bruto krediti su manji u odnosu na 2015. za čak 7 posto, a pad kreditne aktivnosti evidentan kod vladinog sektora za 12 posto, a posebno kod privatnih preduzeća, također, 12 posto, što upućuje da kompanije ili ne žele ili nemaju mogućnost da se razvijaju putem kreditnih sredstava
Jedino što se, kako je navedeno u izvještaju, zadržalo u nivou 2015. godine su krediti kod građana, koji očito nemaju drugih načina nego se zaduživati za golu egzistenciju. Blago je porasla štednja za 3 posto. Ali, su ukupni depoziti kod banaka u padu od ono 4 posto.