Ratna zbivanja u Tesliću: Među protjeranima i jevrej koji je bio Titovo kumče

Bosna i Hercegovina
Ratna zbivanja u Tesliću: Među protjeranima i jevrej koji je bio Titovo kumče
Ratno djelovanje Vojske Republike Srpske u Tesliću nije ostavilo posljedice samo na Bošnjake i Hrvate koji su živjeli na područu ove sjevernobosanske općine, već i na ostale nesrbe, među kojima i dvije židovske porodice.

Ratno djelovanje Vojske Republike Srpske u Tesliću nije ostavilo posljedice samo na Bošnjake i Hrvate koji su živjeli na područu ove sjevernobosanske općine, već i na ostale nesrbe, među kojima su i dvije židovske porodice.

Glanceri i Diamanti su vijekovima živjeli u ovom gradiću. Viktor Glancer bio je ugledni profesor u srednjoj školi u Tesliću, a mnogobrojne generacije đaka izveo je na pravi put.

Policija RS-a ga je odvela u junu 1992. godine. Njegove kosti pronađene su prije nekoliko godina u jami na planini Borja, zajedno sa dvadesetak drugih posmrtnih ostataka nesrpskih civila.

Sudskim vještaćenjem utvrđeno je da su Viktoru, dok je bio živ, polomljena rebra kao i to da mu je palicom ili nekim drugim tvrdim predmetom odbijen dio glave. Tijela koja su pronađeno sa njegovim također su bila izmasakrirana, a neka od njih su imala prostrijelne rane na glavi, piše agencija NAP.

Porodica Diamant imala je mnogo članova i čak 11 djece, a kuriozitet je da je najmlađem članu lično Josip Broz Tito bio kum, no to mu nije pomoglo pred najezdnom Vojske RS-a.

Sagovornica Patrie, koja je pristala govoriti pod uvjetima anonimnosti, a koja je član jedne od dvije jevrejske porodice iz Teslića, kaže da u rodni grad ponekad svrati i da na ulici sretne ljude koji su se jako loše ponijeli prema njenoj porodici kada je krenulo hapšenje nesrpskog stanovništva u Tesliću.

Neki od tih ljudi, kaže ona, radili su sa njim suprugom do 90-ih godina. Kada je krenulo krvoproliće po ulicama i domovima Teslića, isti ti ljudi bili su vrlo okrutni prema njenoj porodici. Danas bi, kaže ona, ponovo da se pozdravljaju sa njom, ali ona to ne želi, stoji na stranici NAP-a.

S područja općine Teslić etnički je očišćeno skoro 13.000 Bošnjaka i preko 9.500 Hrvata tokom rata, a tek jedan manji broj Bošnjaka do danas se odlučio vratiti na ovo područje.

(Novi.ba/NAP)

Ne propustite