Nedovoljan unos proteina ima negativne posljedice na kosu
Nedovoljan unos bjelančevina ima najdirektnije negativne posljedice na stanje kose.
Pravilnom ishranom pospješujemo rad folikula koje su zadužene za proizvodnju kose. Od pravilne ishrane zavisi i kvalitet kose koje ove folikule proizvedu - kada nema dovoljno hranljivih materija za normalnu proizvodnju kose vlas je lošijeg kvaliteta i rast kose je usporen.
Kosa se uglavnom sastoji od proteina (keratina) pa u ishrani treba da bude dovoljna količina proteina iz mesa (preporučuje se nemasno meso kao i piletina, ćuretina, povrće i jaja. Nedovoljan unos proteina ima najdirektnije negativne posljedice na stanje kose.
Dovoljan unos vitamina je neophodan i to sljedećih:
A (mlijeko, puter, jaja, džigerica (goveđa), riblje (jetreno) ulje...)
D (puter, ojačani margarin, mlijeko, morske ribe: losos, tuna, sardina...)
E (biljna ulja, margarin, kikiriki, orasi, sjemenke suncokreta...)
K (kupus, karfiol, prokelj, spanać, kopriva...)
B (utiče direktno na rast kose - meso, mlijeko, orasi, krompir, suhe šljive, suho grožđe, kukuruz, avokado...)
C (važan zbog kolagena koji podstiče proizvodnju kose u folikualma jer kosa uslijed nedostatka vitamina C biva suha i lomljiva)
Pored nabrojanih vitamin gvožđe je bitan element u ishrani kada želite da očuvate zdravu kosu. Ono dovodi kiseonik iz krvi do folikula i omogućava njihov normalan rad, a namirnice bogate gvožđem su meso, jaja, piletina, riba, soja, bundeva, zob, grašak, smokva.
Cink je bitan za funkcionisanje žlijezda koje proizvode sebum koji je neophodan kosi, a ima ga u crnoj čokoladi, kakau, posnom mesu, ribi...