Bandić ponovo u zatvoru?

Region
Bandić ponovo u zatvoru?
Uskok je zatražio da se 'suspendovanog' zagrebačkog gradonačelnika Milana Bandića vrati u istražni zatvor te da mu država oduzme uplaćenu kauciju od 15 miliona kuna

Uskok je zatražio da se 'suspendovanog' zagrebačkog gradonačelnika Milana Bandića vrati u istražni zatvor te da mu država oduzme uplaćenu kauciju od 15 miliona kuna zbog sumnje da je svjedoke motivisao na davanje lažnog iskaza, ali i da je falsifikovao službene isprave te sprječavao dokazivanje.

Novo rješenje o proširenju istrage protiv Bandića Uskok je donio na temelju prijave policijske kancelarije za suzbijanje korupcije i organizovanog  kriminaliteta, saopštilo je državno tužilaštvo  na svojoj internetskoj stranici. 

"Osnovano se sumnja da je okrivljenik, od decembra  2014. do feburara 2015. godine, od svjedoka ispitanog u Uskoku u predmetu u kojem se protiv njega i više drugih okrivljenika vodi istraga, u dva navrata zatražio da promijeni iskaz, kao i da u vezi toga potpiše dokumente za koje je znao da nisu istiniti", navodi se. 

Sumnjaju i da je Bandić u decembru  2014. i januaru 2015. kao utemeljitelj i predsjednik Zagrebačke zaklade za pomoć osobama oboljelim od cerebrovaskularnih bolesti, sačinio i vlastoručno potpisao antidatirani dokument, u kojem je neistinito naveo da se sve slike i skulpture koje su donirane spomenutoj Zakladi pohranjuju i skladište na adresama na kojima su i pronađene tokom pretraga, iako je znao da navedene umjetnine nisu donirane spomenutoj Zakladi te da Zaklada nije vlasnik istih, već da su njegova imovina. 

"Takav falsifikovan dokument je, u cilju da u žalbenom postupku pred Vrhovnim sudom Republike Hrvatske neistinito prikaže da predmetne umjetnine nisu njegovo vlasništvo, te time značajno oteža postupak dokazivanja i osiguranja oduzimanja imovinske koristi ostvarene krivičnim djelom, putem advokata  dostavio sudu", navode u saopštenju. 

"S obzirom na navedeno, a imajući u vidu da je okrivljenik postupio protivno uslovima rješenja o jamstvu i danom obećanju da neće ometati postupak uticajem na svjedoke i da neće ponoviti krivično djelo, Uskok je Županijskom sudu u Zagrebu predložio određivanje istražnog zatvora protiv okrivljenika i naplatu kaucije u iznosu od 15 miliona kuna u korist državnog budžeta Republike Hrvatske", navodi se.

Bandića se u aferi ''Agram'' sumnjiči da je oštetio grad kojim je upravljao 12 godina, ali i da je neplaćanjem poreza na donacije primljene u predsjedničkoj kampanji za izbore 2010. zakinuo i državni budžet. Ukupnu 'štetu' tužilaštvo procjenjuje na oko 20 miliona  kuna. 

Protiv Bandića je sredinom  feburara  podignuta i prva optužnica kojom ga Uskok tereti da je s dvoje suoptuženika pogodovao udruzi "U ime obitelji" kojoj je prilikom prikupljanja potpisa za raspisivanje referenduma "Birajmo zastupnike imenom i prezimenom" navodno osigurao nezakonitu korist od najmanje 308 hiljada kuna. 

Iz zatvora u Remetincu Bandić je izašao 19. januara nakon što je uplatio kauciju od 15 miliona kuna i pred sudijom istrage obećao da neće uticati na svjedoke i obavljati svoju dužnost tijekom istrage u aferi Agram. 

Uplata pologa na račun suda omogućila mu je brži izlazak iz zatvora, u kojem je proveo mjesec dana, no nakon toga je njegov advokat, navodi Fena. Marijan Hanžeković podnio sudu prijedlog da se polog zamijeni založnim pravom na nekretnine, što je sud odbio. Nakon što je neslužbeno objavljeno da je za Bandićivu kauciju novac osigurao Hanžeković, koji je za tu namjenu navodno podignuo kratkoročni kredit, u javnosti se otvorilo pitanje je li riječ o sukobu interesa. 

Krajem feburara sudija istrage zagrebačkog Županijskog suda odbio je Bandićev zahtjev da mu se ukinu tzv. mjere opreza. On se na tu odluku žalio, a danas bi trebalo biti objavljena i pravomoćna odluka izvanraspravnog vijeća. 

Ne propustite