Dodik: Osporavanjem 9. januara napravljen mit
Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik izjavio je da niko ne može natjerati građane Srpske da 9. januar - Dan Republike ne osjećaju kao praznik i poručio da će se ovaj datum slaviti, svidjelo se to nekome ili ne. Dodik je naveo da je Srpska usvojila Zakon o Danu Republike Srpske potpuno legitimno i da nema mogućnosti da to bilo ko zaustavi. "Oni koji su osporavali 9. januar, za sve nas napravili su od njega mit. To je bilo kontraproduktivno za njih koji su htjeli da ga ukinu u nadi da će sve u Srpskoj natjerati na poslušnost na osnovu imaginarne pozicije da tri stranca i dva muslimana odlučuju šta treba da slavimo. Da smo to prihvatili, vjerovatno bismo došli u poziciju da osporavaju i Božić", rekao je Dodik za "Glas Srpske". On je ocijenio da je izlazak na referendum ozbiljna pobjeda naroda koji mora ostati okupljen oko 9. januara. Dodik je pozvao sve da na Dan Republike pokažu da su shvatili da su dio velike želje i ljubavi, kao i velike Republike Srpske koja slavi svoj dan.
"To može svako od nas učiniti isticanjem zastave na kući, ispijanjem čaše šampanjca ili naše domaće rakije. Poželimo Srpskoj tog dana sve najbolje", poručio je Dodik. On je izrazio zadovoljstvo što će obilježavanju Dana Republike prisustvovati visoka delegacija Srbije, njen predsjednik Tomislav Nikolić, članovi Vlade Srbije, Njegova svetost patrijarh srpski Irinej i niz važnih ljudi. "To govori da Srbija živi i osjeća Republiku Srpsku kao dio svog nacionalnog i političkog bića", naglasio je Dodik. On je dodao da će obilježavanju Dana Republike prisustvovati i međunarodni prijatelji Srpske i, kako vjeruje, jedan broj ambasadora. Govoreći o novim referendumima koje je najavio, Dodik je rekao da s tim u vezi ima važnih pitanja, ali da se o pojedinim mora izgraditi politički konsenzus. U tom smislu, Dodik je pomenuo činjenicu da Republika Srpska iz Ustava nije izbrisala smrtnu kaznu, što su zaustavili Bošnjaci iz Srpske u Vijeću naroda, kao i to što većina želi da Banjaluka bude u Ustavu upisana kao glavni grad Republike Srpske. "Kada je riječ o SNSD-ovoj rezoluciji, ako bude šanse da idemo na referendum o samostalnosti, to ćemo uraditi, ali ako ne bude u pogledu okruženja, nećemo biti iracionalni, prolongiraćemo, ali nećemo odustati od te ideje", naveo je predsjednik Srpske. Kada je riječ o inicijativi za donošenje zakona o Ustavnom sudu BiH, koji predviđa odlazak stranih sudija, Dodik je rekao da će na tom planu biti važno kako će se ponašati predstavnici Srpske u zajedničkim organima. "Mi to moramo proglasiti pitanjem od najvećeg nacionalnog i vitalnog interesa. Ako ono ne može da bude na dnevnom redu, zašto bi nas zanimalo ijedno drugo pitanje u BiH. Srpska će se braniti i veoma smo blizu toga da u parlamentu izglasamo odluku da, ako Ustavni sud odluke donosi samo glasovima troje stranih i dvoje bošnjačkih sudija, te odluke ne prihvatamo", naveo je Dodik.
Govoreći o rješavanju slučaja "Sejdić-Finci", Dodik je ponovio da je Srpska spremna da promijeni Ustav i da se riječ Srbin zamijeni riječju jedan, ali da ostane neposredni izbor člana Predsjedništva BiH. Kada je riječ o procesu evrointegracija BiH, predsjednik Srpske je objasnio da je već jasno da nema dogovora o nekim pitanjima, poput popisa stanovništva, kao i da će popunjavanje Upitnika Evropske komisije zavisiti od toga da li će mehanizam koordinacije zaživjeti onako kako je definisan. On je rekao da je političko okruženje oko Srpske i dalje nestabilno, te da je prošla godina počela snažnijim najavama destabilizacije od opozicije pod uticajem međunarodnog faktora koji je očekivao bunt. Dodik je ocijenio da su referendum i lokalni izbori politički stabilizovali Srpsku, učinili je institucionalno snažnijom i okupili oko ideje koja se zove Republika Srpska i Dan Republike, iako je nastavljen muslimanski idealizam da mogu upravljati BiH, kao i intervencionizam međunarodne zajednice.
"Politička snaga Srpske je ojačana i jača je na kraju 2016. godine nego na početku te godine", rekao je Dodik. On je istakao da Republika Srpska ekonomski bilježi napredak vidljiv kroz povećanje bruto domaćeg proizvoda, te očekuje da to bude nastavljeno. Dodik je naveo da je Srpska sačuvala likvidnost i ostvarila rast industrijske proizvodnje i broja zaposlenih. "Otvorili smo Termoelektranu `Stanari`, prvu dionicu auto-puta Banjaluka-Doboj od Doboja do Prnjavora i mnoge privredne objekte i 2016. godinu možemo proglasiti uspješnom", rekao je Dodik. On je naglasio da je Srpska ostala bezbjedna, stabilna i institucionalno snažna, iako su donošene teške odluke. "Republika Srpska je nezaobilazan faktor političkih procesa u regionu, a prije svega u BiH, sa jasnom politikom koju ćemo nastaviti da vodimo i ove godine", poručio je predsjednik Srpske. On je naglasio da su svi relevantni faktori već rekli da je BiH nemoguća i eksperimentalno đubrište za nedovršene međunarodne političare koji pokušavaju da održe neku priču o toj zemlji. "Hoćemo korisnu BiH, ovu i ovakvu nećemo sigurno i protiv ove ćemo se boriti. BiH koja bi bila podrška našem razvoju ne bi predstavljala nikakav problem. Najbolje bi bilo da dođe do dogovora Srba, Bošnjaka i Hrvata kako koncipirati BiH", rekao je Dodik.