Dan RS dovodi u pitanje Nikolićevu posjetu BiH

Region
Dan RS dovodi u pitanje Nikolićevu posjetu BiH
Iako je dolazak Tomislava Nikolića, predsjednika Srbije, koji je najavljen za februar, ocijenjen kao važan događaj koji će ojačati saradnju i veze dvije susjedne države, čini se, posjeta je ponovo dovedena u pitanje.

Iako je dolazak Tomislava Nikolića, predsjednika Srbije, koji je najavljen za februar, ocijenjen kao važan događaj koji će ojačati saradnju i veze dvije susjedne države, čini se, posjeta je ponovo dovedena u pitanje. Ovaj put zbog Dana RS. Naime, najavu Nikolićevog prisustva obilježavanju 9. januara - Dana Republike Srpske u Banjaluci dio političara i javnih zvaničnika iz Sarajeva dočekao je na nož. Šefik Džaferović, potpredsjednik SDA i predsjedavajući Predstavničkog doma Parlamentarne skupštine BiH, kazao je juče da se odluke institucija BiH, u ovom slučaju Ustavnog suda BiH, moraju poštovati i da je svako postupanje protivno tim odlukama kršenje Ustava i zakona. Komentarišući najavu dolaska Nikolića u Banjaluku na obilježavanje 9. januara - Dana RS, Džaferović je rekao da je dobro graditi dobrosusjedske odnose sa državama u regionu i da je to svakako prioritet, ali da je dolazak predsjednika Srbije u Banjaluku na obilježavanje praznika koji je proglašen neustavnim nepoštivanje institucija BiH, a time i države BiH. S druge strane, iz RS tvrde da su ispoštovali odluku Ustavnog suda BiH, da je donesen novi zakon iz kojeg je otklonjen vjerski segment, te da je i Ustavni sud RS donio odluku da ovaj novi zakon, koji je 27. decembra 2016. objavljen u "Službenom glasniku" i upravo stupa na snagu, nije diskriminatorski. Milorad Dodik, predsjednik RS, kazao je "Nezavisnim" da je Džaferović sve rekao u ratu, kada nije ništa učinio da kao šef CJB-a u Zenici spriječi zločine nad Srbima.

"Što se tiče saradnje sa Srbijom i izjava nekih analitičara da će Brisel vršiti pritisak na Srbiju da zahladi odnose s Republikom Srpskom i sa mnom, to je već poznata priča koja traje. Nije to ništa novo. Srbija i RS imaju institucionalne odnose. Pritisaka i zavrtanja ruku oduvijek je bilo i biće. Ne plašim se toga", rekao je Dodik. Milica Marković (SNSD), poslanik u Predstavničkom domu BiH, smatra da su izjave koje dolaze iz Sarajeva uvertira Bakira Izetbegovića, bošnjačkog člana Predsjedništva BiH, i Džaferovića da se Nikoliću otkaže gostoprimstvo u Sarajevu. "Očigledno je da njih dvojica ne shvataju da su dobri odnosi BiH sa Srbijom i Hrvatskom veoma važni zbog tri konstitutivna naroda u BiH. Nažalost, ako Džaferović smatra da Nikolić dolaskom u Banjaluku na proslavu Dana Republike ne poštuje institucije BiH, to znači da Džaferović ne smatra da su RS i njene institucije dio BiH", kazala je Markovićeva. Saša Magazinović, zamjenik predsjednika Kluba poslanika SDP BiH u Predstavničkom domu BiH, kazao je da će 2017, iako nije, biti izborna godina, te da je moguće da bude raznih tenzija, i da nije isključeno da neko kaže da Nikolić nije dobro došao zbog njegovo odlaska na proslavu Dana RS. Momčilo Novaković, poslanik NDP-a u Predstavničkom domu parlamenta BiH, kazao je da je s obzirom na trenutnu političku situaciju u BiH moguće da se desi situacija od prije dvije godine, kada je Tomislavu Nikoliću, predsjedniku Republike Srbije, otkazano gostoprimstvo u Sarajevu.

"Međutim, iskreno se nadam da se to neće desiti. Konačno treba da počnemo da gradimo dobre odnose sa svim susjednim zemljama", rekao je Novaković. Igor Crnadak, ministar vanjskih poslova BiH, nije želio komentarisati pojedinačne izjave koje dovode u pitanje zvaničnu posjetu Nikolića Sarajevu. On je rekao da je ova posjeta dobra za razvijanje dobrosusjedskih odnosa. "Nadam se da se neće desiti ništa što bi na bilo koji način pokvarilo ovu posjetu ili je u najgorem slučaju odgodilo", rekao je Crnadak. Ovo inače ne bi bio prvi put da Nikoliću bude otkazano gostoprimstvo u Sarajevu. Podsjećamo da mu je Izetbegović 15. juna 2015. zbog hapšenja Nasera Orića predložio da otkaže posjetu BiH najavljenu za dan kasnije.

Ne propustite