Kako pojedinci i pojedine stranke u Zenici izigravaju pravni sustav te sami kroje vlastite zakone?
Gradsko vijeće Grada Zenice danas će na trećoj sjednici odlučivati o “Prijedlogu Odluke o izmjenama i dopunama Odluke o komunalnim taksama”, kojom se priređivačima igara na sreću nameću komunalne takse u visini čak i do 50.000 KM godišnje po uplatnom mjestu.
- To bi u prijevodu značilo samo jedno, zatvaranje svih kladionica na području Zenice, kažu priređivači igara na sreću, koji u Zenici unajmljuju oko 100 prostora i zapošljavaju oko 200 radnika, odnosno osiguravaju egzistenciju za oko 1200 Zeničana.
Priređivači igara na sreću su već uputili primjedbe i prijedloge na “Nacrt Odluke o izmjenama i dopunama Odluke o komunalnim taksama”, podsjetivši pritom na činjenicu da je Ustavni sud FBiH već tri puta neustavnom proglasio “Odluku o komunalnim taksama” Općine Zenica. Međutim, primjedbe i prijedlozi na “Nacrt Odluke” nisu prihvaćeni, pa su priređivači uputili i “Primjedbe na Prijedlog Odluke o izmjenama i dopunama Odluke o komunalnim taksama”.
- Kao razlog u objašnjenju se navodi “Prijedlog se ne može prihvatiti jer bi otpali razlozi za donošenje predložene Odluke o izmjenama i dopunama Odluke o komunalnim taksama”. To je rečenica koja je besmislena i koja vrijeđa zdrav razum, kažu priređivači igara na sreću.
Ustav FBiH je jasan i određuje da sve pravne i fizičke osobe moraju biti jednake pred zakonom. Ustavni sud FBiH je u više presuda jasno odredio kako vrsta djelatnosti ne može biti kriterij za određivanje visine komunalne takse. Pa ipak, predlagatelj “Prijedloga Odluke o izmjenama i dopunama Odluke o komunalnim taksama”, gradonačelnik Zenice Fuad Kasumović, kladionicama je namijenio komunalne takse i do 50.000 KM godišnje po uplatnom mjestu, više od ijedne druge djelatnosti, što krši Ustavom FBiH zagarantirano pravo na jednakost.
- Neistinito navode da je predlagač “eliminirao kriterij djelatnosti” i isti zamijenio “kriterijem akumulativnosti djelatnosti”, bez objašnjenja pojma akumulativnosti. Ali to je samo igra riječi, dok za djelatnost igara na sreću i dalje bez ikakvog suvislog objašnjenja ostaje iznos od 50.000 KM, napominju priređivači igara na sreću.
Priređivači igara na sreću optužuju predlagača spornog Prijedloga da pogrešno interpretira presude Ustavnog suda FBiH kako bi “opravdao donošenje harača djelatnosti koju ne može smisliti i koju ne želi u svom gradu”.
- Ustavni sud FBiH u presudama broj U-32/15 i U-19/16 navodi da je financijska sposobnost i profit koji predmetni subjekti ostvaruju, predmet oporezivanja sukladno postojećoj zakonskoj financijskoj regulativi i relevantan je podatak koji se precizno utvrđuje za svakog poreznog obveznika, a u ovom slučaju je u pitanju zakonska obveza da se istakne naziv tvrtke, a objektivan i relevantan kriterij može biti npr. zona grada, veličina obilježja ili obavljanje niskoakumulativne djelatnosti, odnosno akumulativnost djelatnosti. Predlagatelj uzima sebi za pravo da kroji zakonsku financijsku regulativu i da mimo postojeće utvrđuje svoju kojom se stavlja iznad Federacije i na najgori mogući način izigrava presude Ustavnog suda F BiH, napisali su priređivači u “Primjedbama na Prijedlog Odluke o izmjenama i dopunama Odluke o komunalnim taksama”.
Priređivači su također još jednom napomenuli da bi vijećnici Gradskog vijeća Grada Zenice usvajanjem sporne “Odluke o komunalnim taksama” počinili kazneno djelo iz članka 241 KZ F BIH (povreda ravnopravnosti u vršenju privredne djelatnosti), a i dalje bi bili odgovorni za neizvršenje sudske odluke iz članka 351 KZ F BiH.