Bosni i Hercegovini prijeti suspenzija
Parlamentarna skupština Vijeća Evrope zakazala je plenarnu sjednicu u januaru 2015. godine, a na njoj se očekuje odluka hoće li se suspendirati izaslanstvo Parlamentarne skupštine BiH, koje bi se pak trebalo do tada formirati.
BiH bi tako moglo biti uskraćeno sudjelovanje u radu te međunarodne organizacije. Naime, ta skupština je u listopadu prošle godine dala rok BiH da do listopada ove godine provede odluku Evropskog suda za ljudska prava iz Strasbourga u predmetu “Sejdić-Finci” donesenu 22. decembra 2009. godine. Rok ističe danas, piše Dnevni list.
Trebali bismo predsjedavati
Izabrane političke elite tako dulje od četiri godine traže rješenje za izmjenu Ustava i Izbornog zakona BiH kako bi se osigurala mogućnost kandidiranja svih građana za poziciju člana Predsjedništva BiH i Doma naroda Parlamenta BiH bez obzira na nacionalnu pripadnost, a ne samo konstitutivnim narodima. Dužnosnici Europske komisije pokušavali su godinama pomoći bh. političarima doći do dogovora koji bi omogućio BiH i kandidatski status za članicu Europske unije, no svi pokušaji propali su početkom ove godine.
Potom je Središnje izborno povjerenstvo raspisalo izbore koji su održani, kako je ocijenjeno iz Vijeća Evrope, “u suprotnosti s Europskom konvencijom o ljudskim pravima i temeljnim slobodama”, odnosno “po diskriminirajućim odredbama Ustava i Izbornog zakona BiH”. Članovi Monitoring tima Vijeća Europe su početkom srpnja upozorili zastupnike i izaslanike Parlamentarne skupštine BiH da bi novoizabrane vlasti u BiH trebale riješiti pitanje primjene te presude do maja 2015., kad bi BiH trebala preuzeti od Belgije predsjedanje (Odborom ministara) Vijećem Evrope.
Ukoliko BiH u januaru bude suspendirana iz članstva Vijeća Evrope i time se pridruži Bjelorusiji koja jedina u Europi nije članica te organizacije jer konstantno krši ljudska prava, ni od predsjedanja neće biti ništa. Treba naglasiti kako ovo, izgleda, i nije posebno važno, budući da je Vijeće ministara trebalo pitanje bh. predsjedanja razmatrati na posljednjoj sjednici koja uopće nije niti održana zbog nedolaska pola ministara na sjednicu. Ono što smo poslije izbora mogli čuti od naših političkih čelnika je slično onome što smo slušali protekle četiri godine – pitanje “Sejdić-Finci” će se riješiti u sljedećih šest mjeseci i potrebno je samo više političke volje.
Nemamo ni predstavnike
Zanimljivo je kako izaslanstvo Parlamenta BiH u Parlamentu Vijeća Evrope od 2010. – 2014. uopće nije imalo ni šefa izaslanstva niti njegove zamjenike već samo deset izabranih predstavnika.
Godinama nemamo ni predstavnike u stalnim tijelima te organizacije i to u Europskoj komisiji za demokraciju preko prava (Venecijanska komisija), Europskoj komisiji protiv rasizma i netolerancije (ECRI), Europskom odboru za sprječavanje mučenja i neljudskog ili ponižavajućeg postupanja ili kažnjavanja (CPT), Skupini stručnjaka za borbu protiv trgovanja ljudima (GRETA), Savjetodavnom odboru Okvirne konvencije za zaštitu nacionalnih manjina i Odboru eksperata Europske povelje o regionalnim ili manjinskim jezicima. Natječaj je objavljen još prošle godine, no Predsjedništvo BiH o imenovanjima nikad nije donijelo odluku.
Potpisali, ali sporo provode
BiH je potpisnica, odnosno ugovorna strana 56 potpisanih i ratificiranih ili samo potpisanih međunarodnih ugovora/konvencija kojima je Vijeće Europe depozitar. Također je potpisala 18 ugovora/konvencija koji su u postupku ratificiranja u PSBiH, zaključno sa 17. siječnja 2007. Rad Vijeća Europe prati Stalno predstavništvo BiH pri Vijeću Evrope u Strasbourgu. Prijemom u članstvo Vijeća Europe BiH je preuzela obvezu da će ispuniti ukupno 73 postprijemne obveze koje trebaju biti ispunjene u određenim vremenskim rokovima. Neke od njih imaju isključivo politički karakter.