Jasmina Dizdarević za Novi.ba: Maloljetna djeca nisu krivično odgovorna, ali zato su odgovorni roditelji

Bosna i Hercegovina
Jasmina Dizdarević za Novi.ba: Maloljetna djeca nisu krivično odgovorna, ali zato su odgovorni roditelji
Vršnjačko nasilje svaki danom sve više se pojavljuje kao još jedna negativna osobina društva u kojem živimo.

Vršnjačko nasilje svaki danom sve više se pojavljuje kao još jedna negativna osobina društva u kojem živimo. Pored svih ekonomskih problema, vršnjačko nasilje u BiH sve jače uzima maha a kao i sa brojnim drugim pitanjima institucije Bosne i Hercegovine ne mogu ili neće da se uhvate u koštac. Obzirom da je pitanje vršnjačkog nasilja u školi veoma bitno za svako društvo razgovarali smo sa kliničkim psihologom Jasminom Dizdarević,

Svaki društveni problem ima svoj izvor, a kako Jasmina kaže destruktivnost kod svake ličnosti se rađa na početku djetinjstva kada su nezadovoljene psihološke potrebe za ljubavlju, pažnjom, razumjevanjem. 

"Dok osoba raste stvara se osjećaj nesigurnosti, te želja da se nekome skrene pažnja za ljubavlju na pogrešan način. To obično ide agresivnošću, vršnjačkim nasiljem i željom da se dominira u društvu, da se postane zvijezda na najbanalniji i najagresivniji način", kaže Jasmina.

Budući da djeca najveći period svog djetinjstva provode u školama, one imaju veliku ulogu u prevenciji nasilja među vršnjacima.

"Škole su jedan od faktora pored porodice, osoba najbližih u okruženju u kojem dijete odrasta u kojima se od malena mora razvijati osjećaj emotivne empatije, osjećaj za razumjevanje i osjećaj za drugarstvo. Kada u jednom kolektivu razvijate drugarstvo, požrtvovanost i ljubav onda će svaki dječak ili djevojčica imati osjećaj požrtvovanosti za svoga druga. Onoga koga volite ne povređujete. Kada naučite dijete da voli, da razumije, da osjeća tuđu bol onda će sa odrastanjem imati i osjećaj odgovornosti prema onome koga voli, a to je da ga čuva i da ge ne povrijedi. To se javlja i u odraslim godinama. Imate različite ličnosti, one koje stalno ujedaju zato što su nezadovoljni i svoje nezadovoljstvo projektuju na drugoga i one koje uvijek pomažu i saosjećaju pa daju i zadnju koru hljeba za drugu osobu. Zato kada se djeca odgajaju na pozitivan način onda vi ne možete biti loš čovjek, samo dobar", kazala je Dizdarević.

Žrtve nasilja prolaze kroz velike probleme. Torture, fizička bol i ostalne negativne promjene koje imaju jak utjecaj na ličnost djece.

"Svako nasilje utiče negativno na bilo koju osobu naročito na djecu koja se povlače u sebe. Imali smo slučajeve koji su završavali suicidom i sa najtežim oblicima samokažnjavanja a to je povreda porodice i da porodica osjeti da su i oni pogriješili jer "vas nisu razumjeli". Roditelji, vaspitači kada vidite da imate povučeno dijete, odnosno dijete koje je do jučer bilo veselo, razdragano, dobar učenik i volilo da komunicira a odjednom se povlači, samo spava, neće da razgovara, sve je više za kompjuterom onda pitajte šta se desilo. To je alarm da morate razgovarati sa svima od  vaspitača, psihologa, doktora da bi se tom dijetetu pomoglo kao i odraslom čovjeku. Uvijek neko kome je potrebna pomoć šalje nam signale. Moramo dobro otvoriti oči i čuvajmo one koje volimo", rekla je Jasmina.

Kada roditelji otkriju da njihovo je dijete agresivno, odnosno da je agresivno prema drugoj djeci moraju razgovarati sa svojim dijetetom.

"Roditelji moraju razgovarati sa dijetetom. Dijete se obavezno mora odvesti psihologu i moraju se oktriti uzroci agresivnog ponašanja dijeteta. Maloljetna djeca nisu krivično odgovorna ali zato je odgovoran roditelj koji je njegov staratelj. Prema tome sve što učini vaše maloljetno dijete vi kao njegov roditelj ste odgovorni. Da ne bi imali problema obratite pažnju na svoju djecu, razgovarajte sa njima i tražite uzrok zašto je dijete agresivno. Vjerovatno nema vaše ljubavi, razumjevanja i vjerovatno mu falite kao roditelj", zaključuje Jasmina Dizdarević.     

Ne propustite