Kladionice obuhvaćene dokumentom koji Vlada FBiH ne provodi!?

Aktuelno
Kladionice obuhvaćene dokumentom koji Vlada FBiH ne provodi!?
Višemjesečna trakavica, medijski pritisci i obmana javnosti od strane resornih vladinih institucija, pojedinaca iz SDA,( treba se samo prisjetiti Amira Zukića i njegovih prijedloga) nakon što je prijedlog zakona o Igrama na sreću doživio debakl na Domu naroda - ušla je u fazu kada je dijalog svih zainteresiranih za rješavanje ovog pitanja, jednostavno, rečeno neophodan.

Višemjesečna trakavica, medijski pritisci i obmana javnosti od strane resornih vladinih institucija, pojedinaca iz SDA, (treba se samo prisjetiti Amira Zukića i njegovih prijedloga) nakon što je prijedlog Zakona o igrama na sreću doživio debakl na Domu naroda - ušla je u fazu kada je dijalog svih zainteresiranih za rješavanje ovog pitanja, jednostavno rečeno neophodan. Istina, zahtjev za uključenje u dijalog, domaći priređivači igara na sreću na vrijeme su zatražili od jedine meritorne adrese za to - Vlade FBiH i resornog ministarstva (10.10.2016.), kojim upravlja Jelka Miličević. Razlog za uspostavljanje javnog dijaloga bio je jednako realan, koliko i očekivan. Ponajprije zbog toga što se u avanturu izmjena ovog zakona, od strane Vlade, ušlo bez prethodnih financijskih projekcija ili analiza utjecaja „novog“ zakona i njegove primjene na budžet, svjesno pri tome zaobilazeći bh. priređivače igara na sreću. U ovoj oblasti uposleno je 5500 onih koji na taj način prehranjuju svoje obitelji. U isto vrijeme, što je jednako bitno, pune se budžeti na više razina, a sve na osnovu redovno uplaćenih doprinosa i izdataka koji dolaze po raznim osnovama. 

Sredinom prošlog mjeseca, nakon što je prijedlog zakona, amandmanski, prošao na Vladi - sa svim onim izmjenama koje u potpunosti vode ka gašenju domaćih priređivača igara na sreću - resorna ministrica zakazala je sastanak sa domaćim kladionicama. Sastanak je, kako se zna, bio formalne prirode. Zakazan preko noći i bez prave svrhe, taj sastanak je praktično potvrdio sve ono što se prethodno završavalo daleko od očiju javnosti, transparentnog dijaloga i javne rasprave o izmjenama postojećeg zakona. Nije se, u cijeloj ovoj priči oko prijedoga Zakona o igrama na sreću, vodilo ni računa o dokumentu za čiju se provedbu, kako smo pisali prije nekoliko dana, Vlada Federacije BiH obavezala još protekle godine. Riječ je o provođenju Projekta reformi fiskalnog sektora (FAR). To bi, između ostalog, trebalo olakšati poslovanje privatnog sektora, smanjiti korupciju i ojačati transparentnost poslovanja. Iako su Memorandum o razumijevanju između Federalne vlade i Američke agencije za međunarodni razvoj (USAID) potpisali premijer Federacije BiH Fadil Novalić i ambasadorica SAD-a u BiH Maureen Cormack, projekat koji se odvija pod patronatom USAID-a, ne nudi ni izbliza zacrtano. A, primjera radi pomenuti dokument tretira i dio koji se, njegovom primjenom, odnosi na prihodovnu stranu od bh. kladionica. Očekivani rezultati bi, kako to i stoji, reformom fiskalnog sektora, prema zadanim projekcijama (konkretno i precizno navedenim), doveli do povećanja javnih prihoda. 

„...samo od ubiranja poreza od organizatora igara na sreću očekuje se povećanje javnih prihoda od izravnih poreza od 20 do 30 miliona KM godišnje...“ 

Dakle, iako su iz Vlade pred sobom imali davno potpisani dokument koji, općenito, regulira i predviđa konkretne discipliniranje i stvaranje uravnoteženog fiskalnog ozračja, što je naravno preduvjet za kontinuirano i „ozbiljno“ punjenje budžete, uključujući i stavku koja se odnosi na domaće kladionice, premijer Fadil Novalić i ministrica Jelka Miličević izabrali su drugačiji pristup, praveći tako odstupanja koja u konačnici mogu skupo, preskupo koštati ukoliko referiramo na planirane prilive.  Reklo bi se, po ko zna put, od gotovog je napravljena ili se pravi veresija. Upravo se takav zaključak nameće ukoliko govorimo o prijedlogu zakona koji je oboren na zadnjem zasjedanju Doma naroda. Jer, teško je očekivati da bi moguća  primjena novog prijedloga Zakona o igrama na sreću, dugoročno gledano, dovela do iskoeraka ili punjenja budžeta. Upravo suprotno. Preciznije je reći kako je izvjesniji najcrnji scenarij, koji ne samo da vodi ka gašenju sektora domaćih priređivača igara na sreću, već i ka ostanku na ulici najvećeg broja od 5500 uposlenih.

Stoga se poštivanje normi i svih načela nameće kao imperativ u dijalogu koji bi morao uslijediti na relaciji priređivači – Vlada. Ponjaprije jer se pokazalo kako prelamanje zakonskih rješenja preko koljena ničega dobrog ne može donijeti. Samo na taj način Zakon o igrama na sreću, biće pozitivna stavka u budžetu, a ne mjera nečega sa kojom će Zavodi za zapošljavanje i budžeti (usljed vjerovatnog gašenja i otpuštanja uposlenih u sketoru kladionica) biti dodatno i višestruko opterećeni. 

 

Ne propustite