Đukić: Očekuje ratifikaciju sporazuma za učešće u programu "COSME"
Republička agencija za mala i srednja preduzeća očekuje da Predsjedništvo BiH u što skorije vrijeme ratifikuje sporazum o učešću BiH u programu "Konkurentnost preduzeća i malih i srednjih preduzeća" /COSME/, što bi omogućilo dobijanje značajnih sredstava s ciljem jačanja konkurentnosti, rekao je Srni direktor ove agencije Marinko Đukić.
Napominjući da je prošle sedmice Parlamentarna skupština BiH dala saglasnost na ratifikaciju sporazuma, Đukić je rekao da bi konačnim završavanjem tog posla Konzorcijum Evropske mreže preduzetništva Republike Srpske /EUNORS/, na čijem je čelu Agencija, bespovratnim sredstvima finansirao veliki broj aktivnosti.
"Kroz organizaciju međunarodnih poslovnih susreta naša preduzeća dobiće mogućnost da lakše uspostave nove poslovne kontakte i saradnju, mreža će ih informisati o mogućnostima koje nudi tržište EU, biće im dostupne informacije o evropskim propisima i preporukama koje moraju ispoštovati ukoliko žele poslovati na međunarodnom tržištu", objasnio je Đukić.
On je naveo da će biti moguće obezbijediti i savjetodavnu podršku domaćim preduzećima u slučaju neke krizne situacije ili kada planiraju širenje, kao i tehničku pomoć prilikom transfera tehnologije ili apliciranja za sredstva iz različitih programa i fondova EU koja su namijenjena malim i srednjim preduzećima.
Đukić je podsjetio da je neke od ovih aktivnosti Agencija već provodila koristeći vlastita sredstva, poput poslovnih susreta kojima su omogućili direktne kontakte sa potencijalnim poslovnim partnerima za oko 200 domaćih preduzeća.
"Posljednji su oni koje smo sa kolegama iz Razvojne agencije Srbije organizovali u novembru u Novom Sadu, u okviru Drugog foruma o privrednoj saradnji Republike Srpske i Srbije, na kojima je učestvovalo više od 200 preduzeća i klastera, a realizovano više od 400 poslovnih sastanaka. Posredstvom mreže, pružali smo i određene vidove savjetodavne podrške, kao i tehničke podrške prilikom izrade projektnih aplikacija i slično", naglasio je Đukić.
Kao primjer, on je naveo i to da je posredstvom EUNORS-a informacija da Istraživački centar iz Milana traži odgovarajućeg partnera za aplikaciju na jedan projekat bila istog trena dostupna domaćim istraživačkim institucijama.
"Interes za učešće izrazio je Tehnološki fakultet Banjaluka. Iako saradnja nije ostvarena na projektu koji je povezao dvije naučne institucije, daljim direktnim kontaktom došlo je do zajedničke aplikacije na jedan drugi projekat fokusiran na eksploataciju nano materijala dobijenih iz otpada. Ukoliko dobije podršku donatora, projekat će imati značajan uticaj na automobilsku industriju, čiste tehnologije, eko-industriju", rekao je Đukić.
On je zaključio da na podršku mreže mogu računati prvenstveno preduzeća sa potencijalom za rast i razvoj.
Konzorcijum iz Republike Srpske postao je član Evropske mreže preduzetništva krajem 2014. godine, a Sporazum o učešću BiH u programu "COSME" u junu ove godine u Briselu je potpisao ministar spoljne trgovine i ekonomskih odnosa BiH Mirko Šarović.