Održana prva radionica o neželjenom djelovanju lijekova na Medicinskom fakultetu UNSA [ FOTO ]

Bosna i Hercegovina
Održana prva radionica o neželjenom djelovanju lijekova na Medicinskom fakultetu UNSA [ FOTO  ]
Centar za kontinuiranu medicinsku edukaciju Medicinskog fakulteta Univerziteta u Sarajevu (CKME) danas je organizovao prvu radionicu iz oblasti farmakovigilance i to u prostorijama Medicinskog fakulteta Univerziteta u Sarajevu.

Centar za kontinuiranu medicinsku edukaciju Medicinskog fakulteta Univerziteta u Sarajevu (CKME) danas je uspješno organizovao prvu radionicu iz oblasti farmakovigilance i to u prostorijama Medicinskog fakulteta Univerziteta u Sarajevu.
Osnovni cilj radionice je podizanje znanja i svijesti o značaju prijavljivanja i praćenja sigurnosnih informacija o lijekovima. Radionica je također imala namjeru da inicira dijalog o praksi farmakovigilance u BiH uz pokretanje niza sličnih aktivnosti u kojima bi se pojavljivali različiti partneri iz zdravstvenog i obrazovnog sistema.

Novinarima su se obratili Biljana Tubić, pomoćnik direktora u Sektoru za lijekove Agencije za lijekove i medicinska sredstva BiH te Draženka Malićbegović, pomoćnica ministra Civilnih poslova BiH i dali važne informacije o pojeftinjenju lijekova. 

"BiH još uvijek ne nameće farmaceutskoj industriji kriterije za formiranje veleprodajne cijene lijeka već je industrija ta koja po ličnom nahođenju formira cijenu " kazala je Biljana Tubić. 

Na pitanje zašto se na primjenu čekalo sve do sada, Draženka Malićbegović, pomoćnica ministra Civilnih poslova BiH ističe: "Pravilnik je usvojen još 2011. godine, ali nije došlo do njegove primjene zato što su referentne države na osnovu kojih se formira maksimalna, veleprodajna cijena lijeka promijenile mjesto objavljivanja svojih cijena lijekova. Zbog toga BiH nije od  referentnih država, Hrvatske, Srbije i Slovenije mogla uzeti njihove referentne cijene." 

"Svjetska banka planira da Bosni i Hercegovini da kredit, ali istraživanja koja smo radili sa Svjetskom bankom, Agencija za lijekove i medicinska sredstva i stručnjaci Svjetske banke ustanovili su da postoje veliki gubici zbog visokih cijena lijeka koje plaćamo u BiH. To ne plaćaju samo pacijenti nego i Fondovi zdravstvenog osiguranja, a koji sredstva prikupljaju iz našeg zdravstvenog osiguranja. Međutim, ipak ćemo ostvariti uštede. Za sada su planirane uštede od 10%, a to je negdje oko 50 miliona, vjerujem da će uštede u fondovima biti usmjerene na proširenje liste lijekova. Vi znate da će u zavisnosti od budžeta kantona tj. entiteta i Brčko distrikta zavisiti i proširena lista lijekova koje će moći Fond zdravstvenog osiguranja plaćati.

Kada bi bosanskohercegovački građani mogli očekivati pojeftinjenje lijekova, Maličbegović je otkrila: 

"U skladu sa pravilnikom pojeftinjenje se očekuje prvog radnog dana u martu, znači početkom marta bit će objavljena lista na stranici Agencije za lijekove i medicinska sredstva. Nije se išlo na pojedinačne lijekove, nego je šira lista lijekova i urađena je studija. Farmaceutske kompanije su same formirale cijenu lijeka, posebno treba istaći da je bio problem jer sve zavisi od tražene količine. U BIH ima deset kantona, a u Republici Srpskoj je sistem centraliziran. Zbog toga su na osnovu istraživanja uvidjeli da su mnogo veći gubici bili u Federaciji Bosne i Hercegovine nego u Republici Srpskoj, a to je zbog centralizacije nabavke". 

"Važno je istaći da na cijenu lijeka neće uticati samo cijena lijeka koju će utvrditi Agencije za lijekove i medicinska sredstva u Bosni i Hercegovini, na cijenu lijeka utiče i PDV. Zbog toga će ponovo biti razlike između BiH i država u regionu, zato što je razlika u visini PDV-a na lijekove. Hrvatska ima 5 % PDV-a, Srbija 10%, kod nas PDV iznosi 17%. Međutim, to je nova priča. Za sad je dovoljno krenuti sa ovim i da počnemo sa jedinstvenom cijenom na nivou države " završava Maličbegović. 


 

Ne propustite