Veliko testiranje ecstasyja kao lijeka za PTSP; dio doktora smatra da bi to mogla biti revolucija

Svijet
Veliko testiranje ecstasyja kao lijeka za PTSP; dio doktora smatra da bi to mogla biti revolucija
Nakon tri ture u Afganistanu i Iraku C.J. Hardin je završio skrirvajući se od svijeta u kolibi u Sjevernoj Karolini, piše New York Times. Razveden, alkoholičar i u najgorim trenucima suicidalan, pokušao je sve dopuštene oblike liječenja za PTSP: psihoterapiju, grupnu terapiju i gotovo tucet različitih lijekova.

Nakon tri ture u Afganistanu i Iraku C.J. Hardin je završio skrirvajući se od svijeta u kolibi u Sjevernoj Karolini, piše New York Times. Razveden, alkoholičar i u najgorim trenucima suicidalan, pokušao je sve dopuštene oblike liječenja za PTSP: psihoterapiju, grupnu terapiju i mnogo različitih lijekova.

”Ništa nije uspijevalo. Napustio sam ideju da mi ikada može biti bolje. Postao sam pustinjak u svojoj kolibi i gotovo sam prestao izlaziti”, kaže. Tako je živio sve dok 2013. nije postao dio male skupine na kojoj se testiralo može li se PTSP liječiti MDMA-om, drogom poznatijom pod uličnim imenom ecstasy.

Kreće veliko istraživanje

”Život mi se promijenio”, kaže u intervjuu u svojoj svijetloj i prozračnoj dnevnoj sobi u predgrađu u kojem živi. Radi kao aviomehaničar, a navečer ide na faks. Priča da mu je MDMA dozvolila da svoju traumu vidi bez straha i zadrške i da napokon može procesuirati traumu i nastaviti svoj život.

Na temelju iskustava poput ovog, američka regulatorna organizacija FDA u utorak je odobrila veliku, treću fazu testiranja MDMA-a u tretiranju PTSP-a. Ako bude uspješna, ecstasy bi se mogao moći nabavljati na recept.

Tradicionalni lijekovi često ne pomažu

”Oprezan sam ali se nadam” kaže doktor Charles R. Marmamar, jedan od vodećih istraživača u liječenju PTSP-a koji nije uključen u ovu studiju. ” Ako dobiju dobre rezultate, biti će nam iznimno korisni. PTSP je teško liječiti. Najbolje terapije ne pomažu kod čak 30 do 40 posto pacijenata. Treba nam još opcija”, kaže.

Drugu fazu istraživanja finacirala je neprofitna organizacija koja zastupa korištenje droga poput MDMA-a , LSD-a, marihuane i drugih prohibiranih supstanci u medicinske svrhe. Ista organizacija testirat će i treću fazu u kojoj će sudjelovati 230 pacijenata.

Obećavajući rezultati

U dva prethodna testiranja sudjelovali su ratni veterani, žrtve seksualnih napada, policajci i vatrogasci s PTSP-om koji nisu dobro reagirali na tradicionalne antidepresive i psihoterapiju. Pacijenti su se u prosjeku sa simptomima borili 17 godina.

Nakon tri doze MDMA-a pod psihijatrijskim nadzorom pacijenti su prijavili pad težine simptoma od 56 posto. Do kraja studije, dvije trećine pacijenata više nije udovoljavalo kriterijima PTSP-a, poboljšanja su trajala više od godine dana nakon terapije. ”Takva poboljšanja simptoma tradicionalnom terapijom možemo postići samo ponekad, i to nakon godina i godina terapije, ako se uopće dogode” kaže doktor Michael C. Mithoefer koji je provodio testiranja.

Revolucionarna terapija

Rekao je i da izgleda da MDMA ubrzava prirodan proces liječenja. Istraživači su toliko optimistični da su aplicirali za status ‘revolucionarne terapije’ što bi trebalo ubrzati proces odobravanja ecstasyja kao lijeka Istraživanja pokazuju da MDMA potiče mozak na ispuštanje hormona i neurotransmitora koji evociraju osjećaje povjerenja, ljubavi i topline, istovremeno zatomljujući strah i negativna emocionalna sjećanja koja su jako snažna u svijesti oboljelih od PTSP-a. Pacijenti kažu da im je droga dala jasnoću i sposobnost da obrade svoje probleme.

Gospodin Hardin godinama nakon rata bio je bez sna i na rubu. Vojska mu je dala antidepresive i tablete za spavanje. Kada to nije pomoglo, okrenuo se alkoholu. “Osjećao sam se kao da sam bespomoćan i u mraku, ali MDMA mi je pokazao svjetlo prema kojem mogu ići. Sada sam izvan tame i vidim svijet oko sebe, kaže.

Ne propustite