Prim. dr. Lejla Hatibović za Novi.ba: Boravak u sredinama sa visokim nivoom zagađujućih čestica predstavlja faktor rizika za oboljevanje
Bosna i Hercegovina, a posebno njen glavni grad Sarajevo zadnjih nekoliko godina muče muku sa zagađenjem zraka. Velika količina čestica, prašine i drugih zagađivača 2015. godine u zimskom periodu svakodnevno su trovali građane. Iako u ovoj godini još uvijek nije došao period guste magle i zagađenja u Sarajevu, brojne ustanove upozoravaju na lošu kvalitetu vazduha i štetno djelovanje na zdravlje.
Kako bi se građani mogli što bolje pripremiti za zimski period i zaštiti svoje zdravlje, savjete smo potražili od Prim.dr.Lejle Hatibović. Doktorica Lejla kaže da iako trenutno u našem gradu preovladava sunčano vrijeme bez magle, u zraku su ipak prisutne čestiče koje štete našem zdravlju.
"Trenutno su povećane koncentracije čestica PM 10. Ove čestice izazivaju akutne infekcije gornjih i donjih respiratornih sistema. Najčešći simptomi su grebanje u grlu, curenje iz nosa i kašalj, a dugoročni boravak u sredinama sa visokim nivoom zagađujućih čestica predstavlja faktor rizika za oboljevanje od hroničnih respiratornih, kardio-vaskularnih bolesti i pogoršanje postojećih oboljenja", kazala je doktorica Lejla.
Kako kaže naša sugovornica, zagađujuće čestice predstavljaju veliki problem zbog toga što mogu da dospiju duboko u pluća.
"Čestice u vidu prašine, aerosola i dima mogu duboko da dođu u pluća. Povišene vrijednosti ovih lebdećih čestica otežavaju disanje i ne dozvoljavaju dovoljnu zasićenost kisikom u krvi i plućima, posebno kod hroničnih bolesnika, starijih osoba i male djece", naglasila je Hatibović.
Najbolja zaštita od zagađenja kazala je dr. Hatibović jeste stalna briga o našem zdravlju. Voda koju pijemo, hranu koju jedemo moraju biti hemijski ispravne, a zrak koji udišemo čist.
"Stalno moramo voditi računa o našem zdravlju, naročito o vodi koju pijemo, zraku koji udišemo i hrani koju jedemo. Najbolje je konzumirati napitke od naranče, limuna, mrkve kao i ostale sokove od raznog povrća", zaključila je doktorica Lejla Hatibović.