Medicinski radnici kantonalne bolnice Zenica: "Ignorisanje naših zahtjeva rezultovat će generalnim štrajkom"
U holu Kantonalne bolnice Zenica, danas je održan 30-minutni štrajk upozorenja medicinskih radnika u organizaciji Nezavisnog strukovnog sindikata radnika zaposlenih u zdravstvu u FBiH i OO Kantonalne bolnice Zenica.
Medicinski radnici od Vlade Zeničko-dobojskog kantona, kako kažu, traže mnogo bolje i kvalitetnije uslove rada, pacijentima dosta bolju sigurnost, kontinuiranu i stalnu nabavu, smanjenje listi čekanja, ispravne aparate, zidove i opremu, kao i njihova primanja. Kako bi se izbjegla nova oporezivanja, medicinskim radnicima u Kantonalnoj bolnici Zenica uprava je smanjila tople obroke.
Predsjednik Nezavisnog strukovnog sindikata radnika zaposlenih u zdravstvu u FBiH, prim. dr. sci. Ermin Čehić, za Novi.ba istakao je da je najveći problem odlazak kadra.
„Već nam je otišlo 150 vrhunskih kvalificiranih medicinskih sestara i tehničara. Osim toga, problem su loši uvjeti rada i liječenja pacijenata. WC u ovoj bolnici nije renoviran od 1959. godine. Također, bolnice nemaju lijekove za pacijente koji leže u tim bolnicama i moraju ih sami kupovati. Zbog toga što su nam lijekovi najskuplji u regiji, pacijenti su primorani da kupuju lijekove u Srbiji, ili drugim mjestima. Ti lijekovi, koje kupuju, nisu registrirani kod nas. Ti se lijekovi odnesu liječniku, liječnik to svesrdno propiše, tehničari to odobre... Sad, postavlja se pitanje čija je odgovornost i šta će se desiti kada taj lijek koji je unijet u bolnicu, koji nije na listi lijekova, koji je neki zamjenski lijek ili ne odgovara kvaliteti koja je propisana u BiH, kad neki od pacijenata podlegne? A tome smo izloženi...“
Doktor Čehić je podsjetio i na činjenicu da je Kantonalna skupština, proforme, zadržala isti broj bodova koji bolnica treba da primi, kako bi obavljala određene funkcije, ali da se vrijednost boda neprekidno smanjuje.
„Ako je prije bila marka, sada je 80 feninga. To rezultira otprilike smanjenjem prihoda bolnici oko 10,5 miliona maraka godišnje. I s tim treba raditi, nabaviti lijekove, primiti plaće. Smanjenje vrijednosti boda je ključna stvar, kojoj smo mi izloženi. Jer ne možemo raditi, ne možemo primati plaću, ne možemo kupovati lijekove, ne možemo vraćati dugove, ne možemo ništa... “
Štrajk upozorenja medicinskih radnika u organizaciji Nezavisnog strukovnog sindikata radnika zaposlenih u zdravstvu u FBiH podržao je i Savez demobilisanih boraca OOR-a 92-95 ZDK. U pismu podrške istaknuto je kako će se demobilisani borci pridružiti zeničkim medicinskim radnicima u masovnom okupljnaju, ukoliko ne budu zadovoljni odgovorom na postavljene zahtjeve.
(novi.ba)