Šta učiniti kada se baka i djed miješaju u odgoj djeteta?

Mame i bebe
Šta učiniti kada se baka i djed miješaju u odgoj djeteta?
Nerijetko su upravo bake i djedovi previše popustljivi. Kad mama i tata odluče kazniti dijete, bake su te koje će reći – Ma, daj, pusti ga. Još je mali! Bake i djedovi ruše pravila, tuže se roditelji.

Nerijetko su upravo bake i djedovi previše popustljivi. Kad mama i tata odluče kazniti dijete, bake su te koje će reći – Ma, daj, pusti ga. Još je mali! Bake i djedovi ruše pravila, tuže se roditelji. Ono što se ne smije činiti kad su mama i tata doma, pada u vodu kad je dijete s bakom i djedom. Bake su te koje će unučici gurniti u usta još koju žličicu kašice iako je mama odlučila da je dijete dosta pojelo. Bake će unuče primiti na ruke čim zakmeči, što mama možda neće učiniti ne samo zbog odgojnog stava, već i stoga što to ne stigne. Bake i djedovi ne kažnjavaju, oni imaju više vremena, strpljenja, nerijetko i manje zahtjeve. Jer, dijete je samo dijete. 

Razumljivo je da su bake i djedovi osjetljiviji na unučad. Iza njih je veći dio života, manje dnevnih obveza, pa se sada žele posvetiti unučadi. Osim toga, ovo je prilika da isprave one greške koje su učinili kao roditelji, kad mnogo toga nisu znali, mogli ni razumjeli jer su bili mladi. Zbog toga se može shvatiti zašto su blaži i popustljivi kad su djeca u pitanju. Na to imaju pravo. Međutim, psiholozi smatraju da se katkad bez razloga smatra da su bake i djedovi skloni razmaziti dijete, te da općenito previše popuštaju unučadi. U prosjeku, oni nisu ni bolji ni lošiji odgajatelji od roditelja, odnosno, jednako griješe kao i roditelji.
 
Kad imate odgojnih problema, prvo je pitanje - tko je glavni odgajatelj. Iako je za emocionalni život djeteta dobro da u njemu sudjeluju bake i djedovi, nije dobro da oni u cjelosti preuzmu odgoj. Ukoliko su mama i tata glavni odgajatelji, bez obzira što baka možda čuva dijete, onda bi njihova riječ trebala biti posljednja kad se pojavi neki odgojni problem.
 
Odgojni problem nastaje ako se stavovi roditelja bitno razlikuju od onih koje imaju bake i djedovi. Posebice je nezgodno ako se rasprave oko toga što dijete smije, a što ne smije vode pred djetetom. Takve svađe objema stranama ruše autoritet u očima djeteta. Ako se odrasli ne mogu složiti oko odgojnih postupaka, dijete gubi povjerenje u jedne i druge i postaje neposlušno, svojeglavo te manipulira sa svima. 

Bake i djedovi će se manje miješati u odgoj, ukoliko su roditelji usaglašeni, dakle, ukoliko čvrsto stoje iza toga što dijete smije, a što ne. Ako je, primjerice, otac nesiguran, a svekrva je osoba sklona zapovijedanju, vrlo je vjerojatno da će rušiti pravila koja je postavila majka, jer će željeti dio svoje moći prenijeti na unuče. Na roditeljima je da se zajednički odupru miješanju u odgoj djeteta.
 
S druge strane, ako su baka i djed jako prisutni u odgoju djeteta, primjerice, ako ga čuvaju dok roditelji rade, onda imaju pravo sudjelovati u odgoju. Uostalom, nerijetko upravo oni provode veći dio dana s djetetom i mnogo puta ne stignu zvati roditelje i pitati ih smije li dijete činiti ovo ili ono. No, osnovne odluke trebaju donijeti u dogovoru s roditeljima. Bakama i djedovima valja dati značaj, oni se ne smiju osjećati kao servis. Uvažavanje će osjetiti ukoliko ih pitate za mišljenje, ako im zahvalite kad pomognu ili im pokažete znak pažnje: izvedete ih na kavu, pomognete im kad trebaju. Kad im odajete priznanje, vrlo je vjerojatno da će lakše prihvatiti činjenicu da posljednju riječ u odgoju ipak moraju imati mama i tata.

Novo