Sirijska opservatorija: U ratu ubijeno više od 14.700 djece

Svijet
Sirijska opservatorija: U ratu ubijeno više od 14.700 djece
Više od 14.700 djece ubijeno je u ratu u Siriji od 2011. godine, navodi Sirijska opservatorija za ljudska prava u vrijeme kada svijetom kruži fotografija okrvavljenog sirijskog mališana Omrana, koja je postala najnoviji simbol rata u Siriji, piše "Deutsche welle". Većina djece je ubijena tokom bombaških napada, mnogi su umrli od gladi ili zbog loših medicinskih uslova u okupiranim područjima, navodi ta opservatorija i ističe da djeca stradaju i u napadima otrovnim gasom.

Više od 14.700 djece ubijeno je u ratu u Siriji od 2011. godine, navodi Sirijska opservatorija za ljudska prava u vrijeme kada svijetom kruži fotografija okrvavljenog sirijskog mališana Omrana, koja je postala najnoviji simbol rata u Siriji, piše "Deutsche welle".

Većina djece je ubijena tokom bombaških napada, mnogi su umrli od gladi ili zbog loših medicinskih uslova u okupiranim područjima, navodi ta opservatorija i ističe da djeca stradaju i u napadima otrovnim gasom.

UNICEF naglašava da je ratom pogođeno ukupno 8,4 miliona djece, što je 80 posto sve djece u zemlji, bila ona u Siriji ili u izbjeglištvu u nekoj drugoj zemlji.

U Siriji je od početka rata rođeno oko 3,7 miliona djece, navodi UNICEF i ističe da "ta djeca ne znaju šta je normalna svakodnevica, bez pucanja, udara granata, straha i bježanja u skloništa".

Prema navodima humanitarne organizacije "Save the Children", 35 posto žrtava u Alepu pod opsadom su djeca.

- Potresna slika dječaka Omrana koji krvav, pokriven prašinom i vidno zbunjen sjedi na narandžastoj stolici u kolima hitne pomoći u Alepu, postala je najnoviji simbol rata u Siriji - navodi "Deutsche welle".

Humanitarne organizacije ističu da postoje hiljade sličnih priča ranjene ili ubijene djece. Omran i njegova porodica su imali sreće i preživjeli su, rekao je za njemačku novinsku agenciju DPA Ibrahim al-Hadž iz humanitarne organizacije "Bijele kacige", koja je bliska sirijskoj opoziciji.

- Iste noći smo i drugu malu djecu izvlačili iz ruševina na istoku Alepa. Da to nismo uradili, oni bi umrli - rekao je al-Hadž dodajući da on i njegove kolege moraju stalno da gledaju prizore ranjene ili ubijene djece.

Posao humanitarnih radnika, kako kaže, postaje svakim satom sve teži. Ta organizacija ima četiri uporišta iz kojih danonoćno šalje svoje ljude u akcije spasavanja, navodi "Deutsche welle".

Komuniciraju putem voki-tokija zato što je mobilna mreža ekstremno loša, ističe al Hadž i dodaje da u danima u kojima se bombarduje, borbeni avioni izvrše i više od 40 vazdušnih napada.

Često su pomagači i sami tada u životnoj opasnosti, naglašava on dodajući da je 47 "Bijelih kaciga" već ubijeno, dok ih je 95 ranjeno.

"Deutsche welle" navodi da se humanitarni radnici i oko 300.000 stanovnika pod opsadom na istoku Alepa nadaju primirju koje je najavila Rusija.

- Moskva je predložila da se od sljedeće sedmice pridržava zahtjeva UN za primirjem u trajanju od 48 sati nedjeljno. Do sada je Rusija najavljivala dnevni prekid vatre u trajanju od tri sata, ali se toga ustvari nije pridržavala - zaključuje "Deutsche welle".

(Fena)

Novo