Problemi s kožom beba

Mame i bebe
Problemi s kožom beba
Razni osipi koji se mogu javiti kod beba imaju različite uzroke.

Problemi s kožom beba 

Razni osipi koji se mogu javiti kod beba imaju različite uzroke. Mi vam donosimo nekoliko najčešćih problema s kožom bebe.

Pelenski osip 

Riječ je o gljivičnoj infekciji koja se jevlja u dijelu prekrivenom pelenom. Većina dojenčadi dobije ospi u periodu u dobi od osam do devet mjeseci i najčešće se javlja kod onih koje imaju glivičnu infekciju usne šupljine- bijele naslage na jeziku i sluznici usta ili onih koje koriste antibiotik.

Najvažnije je da se pelena često mijenja tako da bi koža mogla biti suha. Ukoliko je ospi uzeo maha potrebno je kontaktirati doktora kako bi da o kremu protiv gljivica ili bakterija.

Erythema neonatorum

Kod polovine potpuno zdrave novorođenčadi stare dva, tri dana javlja se ovaj osip. Iako je čest uzrok je još nepoznat. Nije infekcija i ne zahtijeva nikakav tretman, i obično nestaje nakon nekoliko dana. Najviše se javlja po prsima, ali se može pojaviti i po licu i gornjem dijelu ruku i nogu. Kod tamnije kože mogu biti ljubičaste boje, javljaju se pruge širine dva ili tri centimetra sa plikom u sredini. Broj plikova se kreće od dva, tri pa do nekoliko stotina. Traje dvije ili najviše četiri sedmice. Ne utiče na zdravlje i raspoloženje djeteta.

Dječiji ekcem

Dječiji atopični dermatitis je prepoznatljiv po suhoj, ljuskavoj, crvenoj a ponekad vlažnoj koži koja svrbi. Javlja se u prvim godinama života i može trajati duže. Kod blažih oblika ne treba ići doktoru, možete mazati vazelin ili maslinovo ulje. Međutim, ukoliko je više tijela zahvaćeno potrebno je obratiti se doktoru. Kod neke djece nestaju nakon nekoliko mjeseci, a kod nekih mogu trajati do puberteta. 

 

Novo