Pčelica Maja, više od 100 godina sa djecom svijeta

Nostalgija
Pčelica Maja, više od 100 godina sa djecom svijeta
Sigurno ste u djetinjstvu imali bar jedan ako ne i puno više predmeta koji su na sebi imali lik pčelice Maje!

Sigurno ste u djetinjstvu imali bar jedan ako ne i puno više predmeta koji su na sebi imali lik pčelice Maje! Bojanke, sličice, školske torbe, naljepnice, stripovi pa čak i slatkiši tog vremena nisu bili "imuni" na Maju. 

Pčelica Maja je već preko 100 godina kao lik i priča poznata velikom broj ljudi kroz niz naraštaja. Često se koristila, a ponegdje se još koristi u promocijama različitih proizvoda za djecu.

"Pčelica Maja i njezine pustolovine" (na njemačkom: Biene Maja und ihre Abenteuer, na engleskom: The Adventures of Maya the Bee) njemački je roman, strip, crtić, opera skraćenog naziva "Pčelica Maja" i bojanka, a sve temeljeno na priči koju je napisao i objavio Valdemar Bonsels 1912. godine.

Zvučat će nevjerovatno, ali ovo je bilo najčitanije djelo za vrijeme Prvog svjetskog rata. Čitali su ovaj roman vojnici u rovovima, mičući se tako od okrutne ratne svakodnevnice.

Nekada davno, jedan od najomiljenijih crtanih junaka djece bila je Pčelica Maja čije su se avanture sa nerazdvojnim drugarom Pavom nestrpljivo isčekivale svake nedelje.

Priča o pčelici koja uz pomoć drugih insekata istražuje svijet oko sebe, tokom godina je dostigla kultni status, a širom svijeta je postala veoma popularna kada se 1975. pojavio serijal crtanih filmova koji su originalno urađeni za japansku televiziju, da bi zatim u lokalizovanim verzijama bili prikazani u više od 40 zemalja.

Lik Pčelice Maje je 1963. bio inspiracija hrvatskom kompozitoru Bruni Bjelinskom koji je komponovao operu “Pčelica Maja”.

A kako ide cijela priča ... Maja je pčelica koja dolazi na svijet u vrijeme velikih društvenih previranja u njenoj košnici koja je podijeljena na dvije nove kolonije pčela. Maju odgaja učiteljica Kasandra. Uprkos upozorenjima učiteljice, Maja je preplavljena željom da istraži vanjski svijet i u toj želji ona čini neoprostiv grijeh - napuštanje košnice. Tokom njezinog lutanja i istraživanja svijeta, Maja se upoznaje i brzo sprijateljuje sa drugim insektima te zajedno hrabro prolaze mnoge teškoće. Priča kulminira Majinim upadanjem u zamku i zatvor kod stršljena, koji su najgori neprijatelji pčela.

U ropstvu kod stršljena Maja saznaje za njihov plan da napadnu njezinu košnicu. Pčelica se nalazi u dilemi da se vrati u kući i podnese zasluženu kaznu ali spasi košnicu ili da jednostavno spasi samo sebe i dopusti uništenje košnice. Kao sam dokaz njezinog odrastanja Maja se, naravno, odlučuje za povratak. Po povratku u košnicu odmah obznanjuje nadolazeću opasnost - napad stršljena i na svoje veliko čuđenje sve joj je oprošteno. Pripremljene pčele odupiru se i pobjeđuju najezdu stršljena. Maja postaje junakinja, i postaje učiteljica, poput svoje učiteljice Kasandre te svoja iskustva, pustolovine i mudrost dijeli s novim naraštajima. Čiča Miča gotova je priča!

Pčelica Maja nadahnuto je djelo puno optimizma i samopouzdanja koje prati odrastanje male Maje, od radoznale i zaigrane pčelice u mladu ali odgovornu članicu pčelinjeg društva. Djelo je prevedeno na tridesetak jezika širom svijeta.

Modernizovanu verziju crtića napravio je belgijski "Studio 100".

 

Novo