Postavljanjem granica odgojite uspješnog mališana
Postavljanjem granica odgojite uspješnog mališana
Jedno od najizazovnijih pitanja u odgoju djece jeste postavljanje granica. Izgubila se jasna struktura odgoja, a nesigurnost roditelja pridonijelo je i mnoštvo knjiga sa savjetima koji jamče brza rješenja za složene probleme. Međutim, usmjeravanje tehnika odgoja na dijete može rezultirati da dijete postane objekt, a to je jako neuspješno odgajanje.
Odgoj se temelji na uspostavljanju i gradnji odnosa s vlastitim djetetom, a dva temelja svakog odnosa su prihvaćanje i poštovanje te postavljanje osobnih granica.
Kako granice pomažu djeci
Postavljanje osobnih granica veoma je važno kao i ljubav i razmijevanje. Na taj način djeca uče da budu odgovorna za ono šta im se događa, to im pomaže da steknu samoregulaciju osjećaja i ponašanja, da budu samopouzdana, ali i da steknu osjećaj sigurnosti. Sve su to vrlo važne vještine za uspostavljanje kvalitetne komunikacije sa drugim ljudima. Brojna istraživanja pokazuju da odgojni stil u kojem su visoko zastupljeni podrška, prihvatanje, ali i postavljanje granica, očekivanja omogućuje djeci da odrastu u samopouzdane, stabilne i uspješne osobe koje njeguju kvalitetan odnos s drugima.
Većina roditelja prekrši granice iz ovih razloga:
Žele da djeca uvijek budu sretna i zadovoljna. Ali to nije moguće jer su neugodni osjećaji sastavni dio života i djeca se s njima trebaju znati nositi.
Majkama i očevima je neugodno i teško kad primjete neugodne osjećaje kod djece. Npr. teško im je kad vide da ih nešto muči, ne vole ih gledati tužnog ili frustriranog pa udovoljavaju ili odmah rješavaju problem. Tako se dijete neće naučiti nositi s neugodnim osjećanjima i postat će nesigurno.
Zašto je važno dijete već odmalena učiti da se nosi s osjećanjima frustracije, ljutnje?
Zbog toga što je važno da se zna nositi s problemima, naprimjer, kad krene u školu. Baš je zato važno na vrijeme naučiti mališana da zna granice. Pustite ga da proživi te osjećaje, to je sve prirodno. Možete reći npr. "baš si ljuta jer ti nisam kupila drugi sladoled", čime pokazujemo da ih razumijemo, ali se ne želimo uplitati u tajprirodni proces.
Ima li pomoći ako ste dosad griješili?
Nedosljedan odgoj može se promijeniti. No, rješenja neće doći preko noći nego postepeno, morate biti jasniji i dosljedniji. Ako ste nesigurni ili ste negdje "zapeli", potražite stručnu pomoć. Jedan od vrlo učinkovitih programa je filijalna terapija igrom. Riječ je o obiteljskom načinu rada, unutar kojeg roditelji uče vještine koje im omogućuju da se bolje razumiju s djetetom, pokažu mu prihvaćanje i postave granice na dosljedan način koji neće povrijediti dijete. To će dovesti do boljih, kvalitetnijih odnosa. Ukoliko roditelji dvoje oko traženja podrške to ne znači da su loši roditelji nego da traže najbolje rješenje za svoje dijete.
Postavljanjem granica jasno pokazujete šta vam je prihvatljivo, a šta nije i šta želite, a šta ne.
Uvijek budite dosljedni i kad jednom postavite granicu držite se te granice jer će dijete tako naučiti da vam vjeruje u svakoj situaciji.
Da bi granica imala smisla mora imati posljedicu. Npr. ako kažete djetetu da se ne igra sa loptom u sobi a ono nastavi, prirodno je da mu uzmete loptu.
Djetetu koje je izvan kontrole treba smiren roditelj
Bez kritiziranja, moraliziranja, okretanja očima, sarkazma..sve su to emocije koja djeca itekako razumiju.
Kad jednom postavite pravila, dijete će kasnije znati granice i poštovati ih.