Najnesretnija nacija SP-a: Već su slavili prolazak, a onda im je san ukraden! ‘Ovo nije pravda‘

Fudbal
Najnesretnija nacija SP-a: Već su slavili prolazak, a onda im je san ukraden! ‘Ovo nije pravda‘

Nakon 72 utakmice i više od 7.000 odigranih minuta, završena je grupna faza Svjetskog prvenstva. Kostur daljnjeg dijela natjecanja je formiran, 32 reprezentacije nastavit će borbu za najprestižniji nogometni trofej, dok se ostatak "družine" oprašta i vraća svojim kućama diljem svijeta.

A reprezentacija kojoj je nastavak turnira izmakao za doslovce "dlaku" i kojoj će još neko vrijeme trebati da probavi ovaj doista nesretan neuspjeh jest – Iran. Reprezentacija koja je na prvenstvo stigla u sjeni političkih događanja i kontroverzi na turniru je ostavila dobar dojam, štoviše, nisu upisali nijedan poraz, no dalje ići neće.

Iran je na smotri zabilježio tri remija, redom protiv svih reprezentacija iz svoje skupine; Novi Zeland (2:2), Belgija (0:0) i Egipat (1:1). Nastup su okončali, dakle, na trećem mjestu s tri boda, a gledajući ukupni poredak trećeplasiranih završili su na devetom mjestu, točno ispod osam "sretnika" koji su osigurali kartu za nokaut-fazu. Senegal, primjerice, koji je završio baš kao ta osma trećeplasirana momčad, na prvenstvu je dvaput gubio, ali se s jednom uvjerljivom pobjedom 5:0 protiv Iraka provukao dalje s gol-razlikom plus dva. Iran je, naravno, ostao na "nuli" glede gol-razlike, shodno trima upisanim remijima.

Iranski nogometaši nakon remija s Egiptom
 
Nema dvojbe da je, stoga, upravo Iran "najnesretnija reprezentacija Svjetskog prvenstva". Tome u prilog govori i završnica njihove posljednje utakmice u skupini, one protiv Egipta, u kojoj je Iran već slavio prolazak dalje, no snovi su im uništeni na najružniji mogući način. U trećoj minuti sudačke nadoknade Shoja Khalilzadeh poentirao je, činilo se tada, za veliko slavlje Irana, međutim nekoliko trenutaka kasnije pogodak je poništen zbog zaleđa. Minimalnog, na prvu i malo zbunjujućeg, ali ipak jasnog i evidentnog.

VAR je tako još jednom pokazao svoju "ružnu stranu", proslavivši se kao "ubojica emocija". Posebno je ovaj slučaj zabolio i Zlatana Ibrahimovića, koji na Svjetskom prvenstvu radi kao stručni komentator za FOX Sports, a koji je nakon spomenute utakmice ustvrdio da baš zbog ovakvih situacija "ljudi gube vjeru u VAR, koji nastavlja generirati velike kontroverze i na najvećoj nogometnoj pozornici".

- Bezbroj puta sam gledao snimku i još uvijek ne razumijem kako je moguće dosuditi zaleđe. Ako će poništiti gol koji bi mogao odlučiti sudbinu nacije na Svjetskom prvenstvu, moraju biti 100% sigurni, a ne nagađati. Milijuni Iranaca slavili su ono što su smatrali povijesnim trenutkom, samo da bi vidjeli kako ga skupina sudaca poništava u sekundama. Nisu samo poništili gol, ukrali su san jedne nacije - rekao je Šveđanin.

Pomalo su neshvatljive Ibrahimovićeve riječi, posebice kada se u obzir uzme da je riječ o jednom bivšem nogometašu. Spomenuta situacija (VIDEO, 8:20) na prvu jest izazvala rasprave, no vrlo brzo ukazano je i postalo jasno da je jedan od igrača Egipta postao posljednji u liniji svoje momčadi, promijenivši ulogu s vratarom koji je izletio. Odluka o zaleđu je, stoga, ponavljamo, neupitna. No, Ibrahimović se i dalje pita...

- Sudac i VAR-službenici moraju odgovarati za ovakve odluke. Ovo nije pravda, to je nesposobnost. Nogomet zaslužuje bolje, igrači zaslužuju bolje i, prije svega, navijači zaslužuju puno bolje - zaključio je.

Novo