Eksplozija protresla Luhansk: Bivši ruski gradonačelnik raznesen bombom

Svijet
Eksplozija protresla Luhansk: Bivši ruski gradonačelnik raznesen bombom

Manolis Pilavov, bivši gradonačelnik Luhanska pod upravom samoproglašene Luganske narodne republike (LNR), poginuo je danas u snažnoj eksploziji koja se dogodila u centru grada, prenose ruski državni mediji.

Prema informacijama agencije TASS, eksplozija se dogodila u ulici Tarasa Ševčenka oko 11:52 po moskovskom vremenu. Zvanične vlasti LNR-a potvrdile su da je jedna osoba poginula, a još tri su povrijeđene.

Ubrzo nakon incidenta, vlasti su potvrdile da je smrtno stradao upravo Pilavov. Eksplozija se dogodila na ulazu jedne zgrade u centru Luhanska, u trenutku kada je prolazio.

Ruske optužbe: "Ukrajinske službe stoje iza napada"

Ruski vojni analitičar Andrej Maročko izjavio je za TASS da iza eksplozije stoje ukrajinske specijalne službe.

"Ukrajinske specijalne službe nastavljaju djelovati u okviru terorističkih djela. Mislim da će uskoro pohvaliti svoje podređene za operaciju koja je, nažalost, uspješno izvedena" – rekao je Maročko, tvrdeći da Ukrajina zbog nedostatka uspjeha na ratištu sve češće pribjegava ovakvim akcijama.

Incident se dogodio u kontekstu pojačanih tenzija i učestalih eksplozija na teritorijama pod ruskom kontrolom, koje Moskva sve češće pripisuje "sabotažama i terorističkim napadima" koje organizuje Ukrajina.

Novo