Južnoafrički ambasador protjeran iz SAD-a, ne žali zbog svojih izjava

Južnoafrički ambasador Ibrahim Resul (Ebrahim Rasool) koji je protjeran iz Sjedinjenih Država nakon svađe s administracijom Donalda Trampa (Trump), izjavio je "da se ne kaje". On se danas vratio kući, s dočekale su ga stotine pristalica na međunarodnom aerodromu Kejp Taun.
Napetosti između Južne Afrike i SAD rastu otkako je Tramp preuzeo dužnost u januaru.
Resul (62) je proglašen nepoželjnim u SAD nakon što ga je državni sekretar Marko Rubio (Marco) nazvao "političarem koji raspiruje rasne tenzije i mrzi Ameriku". Uslijedila je izjava ambasadora da Tramp "mobilizira pokret bijelih suprematista“.
Svečano dočekan
Resul je branio svoje komentare nakon slijetanja na aerodrom u Kejp Taunu.
Kazao je da su primjedbe izrečene tokom jednog seminara imale za cilj "upozoriti" južnoafričke intelektualce i političke vođe "na promjenu načina na koji živimo, na promjenu načina na koji smo pozicionirani u Sjedinjenim Državama, da stari način poslovanja sa SAD-om nije bio dobar".
Dok su čekali da Resul stigne, članovi Afričkog nacionalnog kongresa, Južnoafričke komunističke partije i članovi Južnoafričkog sindikata pjevali su i plesali. Neki su držali transparente na kojima je pisalo "Ibrahim Resul, časno si služio našoj zemlji!!!"
Resulovo protjerivanje označilo je rijedak potez SAD, s obzirom da diplomate nižeg ranga ponekad bivaju protjerani, ali vrlo je neuobičajeno da se to dogodi nekom višem zvaničniku.
Pogoršanje odnosa
Veze s Južnom Afrikom pogoršavaju se mjesecima.
U januaru je južnoafrički predsjednik Siril Ramafosa (Cyril Ramaphosa) potpisao zakon kojim se državi dopušta oduzimanje zemlje bez naknade, pod uvjetom da je to u "javnom interesu".
Ovaj potez uslijedio je nakon godina poziva na zemljišnu reformu, s aktivistima i političarima koji su nastojali preraspodijeliti poljoprivredno zemljište od bijele manjine.
Kao odgovor na zakon, Washington je prekinuo pomoć Južnoj Africi. Izvršna naredba navodi "nepravednu rasnu diskriminaciju" protiv bijelih Afrikanera - potomaka uglavnom nizozemskih doseljenika koji su prvi stigli u 17. stoljeću.
Južnoafrička Republika oštro je demantirala ovu tvrdnju.