Google za 32 milijarde dolara kupuje izraelsku firmu

Nauka i tehnologija
Google za 32 milijarde dolara kupuje izraelsku firmu
Google za 32 milijarde dolara kupuje izraelsku firmu

Matična kompanija Googlea, Alphabet, pristala je kupiti izraelsku kompaniju za kibernetičku sigurnost, Wiz, u dogovoru vrijednom nevjerojatnih 32 milijarde dolara.

Ovo je najveća kupovina izraelske tehnološke kompanije ikad. To također označava najveći posao u izraelskoj tehnologiji nakon što je američki gigant Intel Corp 2017. godine kupio Mobileye, jeruzalemskog razvijača naprednih sustava za vid i asistenciju vozačima, za 15,3 milijarde dolara.

Za Google, ovo je najveća akvizicija koju je ikad napravio, više nego dvostruko od prethodnog rekordnog otkupa Motorole Mobility za 12,5 milijardi dolara 2012. godine.

Kao dio dogovora, Wiz će se pridružiti Googleovoj Cloud diviziji.

„Od svojih početaka, Googleov snažan fokus na sigurnost učinio nas je liderima u održavanju sigurnosti ljudi na mreži“, kaže CEO Googlea, Sundar Pichai. „Danas, tvrtke i vlade koje posluju u oblaku traže još jača sigurnosna rješenja i veću izbor u pružateljima usluga računarstva u oblaku.“

„Zajedno, Google Cloud i Wiz ubrzat će poboljšanje sigurnosti oblaka i sposobnost korištenja više oblaka“, dodaje Pichai.

U svibnju, Wiz, koji tvrdi da je njegova cyber platforma prilagođena za sigurnost svega što programeri grade i pokreću u oblaku, bio je procijenjen na 12 milijardi dolara nakon što je završio svoju posljednju rundu financiranja od milijardu dolara.

Novo