Pomicanje kazaljki na satu u 2025: Evo kada nas očekuje i zašto se još uvijek mijenja sat
Iako mnogi žele ukinuti ovu praksu, u Evropskoj uniji će se satovi i dalje pomicati dva puta godišnje.
Pomicanje satova jedna je od onih tema koje svake godine izazivaju rasprave: zašto to radimo, koja je svrha i, najvažnije, kada zapravo pomičemo satove? Ni 2025. godina neće biti izuzetak, jer ćemo kazaljke na satu pomicati u proljeće i jesen. Iako se u prošlosti često govorilo o ukidanju pomicanja sata, trenutni raspored i dalje nas drži u ritmu od dva godišnja pomicanja, piše City Magazine.
Iako se možda čini kao sitnica, pomicanje sata ima brojne posljedice – od uticaja na zdravlje i dobrobit do promjena u saobraćaju i poslovanju. U 2025. godini kazaljke ćemo, prema ustaljenoj praksi, pomicati dva puta.
Ljetno računanje vremena
Nedjelja, 30. marta 2025. godine, u 2:00 sata pomaknut ćemo kazaljke jedan sat unaprijed, na 3:00 sata. To znači da ćemo izgubiti jedan sat sna, ali će večeri biti duže.
Zimsko računanje vremena
Nedjelja, 26. oktobra 2025. godine, u 3:00 sata pomaknut ćemo kazaljke jedan sat unazad, na 2:00 sata ujutro. Tada ćemo dobiti sat vremena sna, ali će dani postati kraći.
Zašto se satovi još uvijek mijenjaju?
Praksa pomicanja sata započela je kako bi se što bolje iskoristilo dnevno svjetlo, posebno tokom ljetnih mjeseci. Cilj je bio smanjiti potrošnju energije, no savremena istraživanja pokazuju da su te uštede zanemarive. Uprkos tome, većina zemalja Evropske unije još uvijek primjenjuje ovu praksu.
Evropska unija predložila je ukidanje sezonskog pomicanja sata još 2018. godine, ali članice nisu postigle dogovor o jedinstvenom vremenu. Kao rezultat toga, satove ćemo nastaviti pomicati barem do 2026. godine.
Mijenjaju li sve zemlje satove?
Ne. Iako više od 70 zemalja širom svijeta još uvijek primjenjuje ovu praksu, neke su je zemlje ukinule. Primjerice, Rusija, Turska i Bjelorusija odlučile su se za trajno ljetno računanje vremena, dok Island, zbog svog geografskog položaja, nema potrebu za promjenom sata.
Većina zemalja Evropske unije, uključujući i Bosnu i Hercegovinu, još uvijek primjenjuje sezonsku promjenu sata.