Promjena sata 2025: Evo kad počinje ljetnje i zimsko računanje vremena, ovo su tačni datumi
Pomjeranje sata je jedna od tema koje svake godine izazivaju rasprave: zašto to uopšte radimo, koja je svrha i, najvažnije, kada se sat vraća unazad? Ni 2025. neće biti izuzetak, jer ćemo kazaljke pomjerati i na proljeće i na jesen. Iako se u prošlosti mnogo govorilo o ukidanju pomjeranja sata, trenutni raspored nas i dalje podstiče na dvije promjene godišnje.
Možda vam se to čini kao mala stvar, ali pomjeranje sata ima brojne posljedice – od uticaja na naše zdravlje i dobrostanje, do promjena u saobraćaju, pa čak i poslovanju.
Kada se sat pomjera 2025. godine?
U 2025. godini, sat ćemo pomjeriti dva puta unaprijed, prema ustaljenoj praksi:
Letnje računanje vremena: U nedjelju, 30. marta 2025. godine, u 2:00 poslije ponoći, pomjerićemo sat jedan sat unaprijed na 3:00 ujutro. To znači da ćemo izgubiti sat vremena sna, ali će večeri biti duže.
Zimsko računanje vremena: U nedjelju, 26. oktobra 2025. godine, u 3:00 ujutro, vratićemo naše satove jedan sat unazad na 2:00 ujutro. Tada ćemo dobiti sat vremena sna, ali će dani biti kraći.
Zašto se sat još uvijek pomjera dva puta godišnje?
Pomeranje sata potiče iz želje da se bolje iskoristi dnevna svjetlost, posebno u ljetnjim mjesecima. Cilj je bio smanjiti potrošnju energije, ali savremena istraživanja pokazuju da su te uštede minimalne. Ipak, pomjeranje sata i dalje je praksa u većini zemalja Evropske unije.
Evropska unija je 2018. godine predložila ukidanje sezonskog pomjeranja sata, ali države članice nisu uspjele da se dogovore oko jedinstvenog vremena. Zbog toga ćemo nastaviti s pomjeranjem sata barem do 2026. godine.
Da li sve zemlje pomjeraju satove?
Iako više od 70 zemalja širom svijeta još uvijek pomjera sat, nekoliko njih je već ukinulo ovu praksu. Među njima su:
Rusija, Turska i Bjelorusija, koje su se odlučile za stalno ljetnje računanje vremena.
Island, koji zbog svoje geografske pozicije ne mora pomjerati sat.
U Evropskoj uniji većina zemalja još uvijek praktikuje sezonsko pomjeranje satova, a to pravilo slijedi i BiH.
Kako pomjeranje sata utiče na naše tijelo?
Pomjeranje sata može negativno uticati na vaše zdravlje i dobrostanje, narušavajući vaš prirodni biološki ritam. Stručnjaci upozoravaju da to može izazvati umor, smanjenu koncentraciju i poremećaj sna.
Kako biste lakše prešli kroz promjene, savjetuje se:
Prilagodite ritam spavanja nekoliko dana unaprijed.
Izbjegavajte kofein i teške obroke prije spavanja.
Koristite prirodnu dnevnu svjetlost kako biste bolje uskladili svoj tjelesni sat.
Hoće li se pomjeranje sata uskoro ukinuti?
Iako mnogi žele ukidanje ove prakse, sat u Evropskoj uniji nastaviće se pomjerati dva puta godišnje, barem do daljnjeg. Dok se države članice ne usmjere prema zajedničkom rješenju, nastavićemo s trenutnim rasporedom.
Sada znate kada se sat pomjera u 2025. godini i zašto to još uvijek radimo. Iako mnogi postavljaju pitanje ima li pomjeranje sata još uvijek smisla, ova praksa će se nastaviti. Ne zaboravite da podsetite na 30. mart i 26. oktobar, i pripremite se za promjene!