Grad u kojem nije preporučljivo boraviti napolju duže od 20 minuta
Možemo biti sretni što ne živimo u najhladnijem gradu na svijetu, gdje temperature mogu pasti i do -64°C.
Jakutsk, grad smješten u Sibiru, Rusija, izgrađen je na vječitom permafrostu, što znači da tlo u tom području ostaje stalno zamrznuto. Zimi, grad je pogođen izuzetno kratkim danima, jer dnevna količina sunčeve svjetlosti iznosi manje od četiri sata, što znatno smanjuje vidljivost, koja u tim uvjetima može biti manja od pet metara, piše Metro.
Zemlja koja je 42 puta veća od BiH posjeduje samo 150 km cesta i svega tri semafora, a uprkos tome, život u Jakutsku ne znači samo preživljavanje – stanovnici su našli načina da napreduju unatoč ekstremnim uvjetima.
U Jakutsku zima traje od novembra do februara, a temperature su gotovo uvijek ispod -20°C. Prosječna temperatura u decembru je -37°C, a najniža zabilježena temperatura ikada iznosila je -64,4°C, što je zabilježeno u februaru 1891. godine. U januaru 2023. godine, grad je doživio najhladniju zimu u posljednje dvije decenije, s temperaturama koje su dosezale -62,7°C.
Srećom za lokalne stanovnike, proljeće donosi poboljšanje, jer temperature počinju rasti iznad 0°C već u aprilu, dok ljeto, koje traje od maja do septembra, donosi značajno toplije uvjete. U junu i julu, temperature mogu doseći čak i do 40°C.
Pored smrtonosno niskih temperatura, Jakutsk je poznat i po fenomenima poput „ledene magle“, koja nastaje kada je zrak toliko hladan da topli zrak ne može da se podigne, stvarajući gusti sloj magle.
Kako ljudi podnose ovakve ekstremne uvjete? Život u najhladnijem gradu na svijetu predstavlja pravi izazov, ali stanovnici Jakutska su se prilagodili. Nošenje brojnih slojeva odjeće postalo je neophodno za svakodnevni život. Unatoč zaštiti koju pružaju slojevi odjeće, izlazak na otvoreno u ekstremnim uvjetima se ne preporučuje, a oni koji se ipak usude boraviti vani u najhladnijim danima ne bi smjeli ostati na hladnoći duže od 10 do 20 minuta.
Također, lokalni univerzitet savjetuje studente da se klone izlazaka na ulice kada temperature padnu ispod -40°C, naglašavajući opasnost po zdravlje koja dolazi s takvim ekstremnim uvjetima.