Vučević došao da slavi "neustavni 9. januar" pa se OBRUKAO: Evo šta je izjavio

Kiosk
Vučević došao da slavi "neustavni 9. januar" pa se OBRUKAO: Evo šta je izjavio
Novi.ba

Danas, 9. januara, vlasti manjeg bosanskohercegovačkog entiteta, Republike Srpske, ponovo obilježavaju dan koji je, iako ustanovljen kao "Dan entiteta", duboko sporan zbog svog neustavnog karaktera i političkog konteksta.

Iako sam dan nije problematičan, datum koji je izabran za obilježavanje, temeljen na historijskim događajima, duboko je ukorijenjen u interesima i tradicijama samo jednog naroda – Srba. Tako su ove godine, kao i u prošlim, vlasti entiteta na čelu s Miloradom Dodikom odlučile obilježiti ovaj dan, ignorirajući mišljenja Ustavnog suda i Venecijanske komisije.

Dok predsjednik Dodik, zbog zdravstvenih problema i operacije, neće biti prisutan na ceremoniji, Banju Luku je posjetio premijer Srbije, Miloš Vučević. Njegovo gostovanje izazvalo je reakcije na društvenim mrežama, posebice zbog njegovog sinoćnjeg govora u kojem se osvrnuo na prošlost, ali i na trenutne političke događaje.

Tokom govora, Vučević je citirao stihove iz pjesme „Moja otadžbina“ autora Alekse Šantića, govoreći: "Veliki Đura Jakšić je pevao: 'Mene sve rane moga roda bole, I moja duša s njim pati i grca…'". Međutim, ovo nije bio citat Jakšića, već pogrešno pripisana pjesma slavnog pjesnika Alekse Šantića. Na društvenim mrežama, korisnici su ispod ovog gafova počeli da komentarišu Vučevićevu nepismenost.

Jedan korisnik na platformi X (bivšem Twitteru) ispravio je premijera, pišući: "Koju si ti osnovnu školu završio, kad ne znaš da je Aleksa Šantić napisao pjesmu 'Moja otadžbina'?!"

Drugi su podsjetili na premijerovu školsku biografiju, podsjećajući da je Vučević završio gimnaziju u Bačkom Petrovcu, jer nije mogao da upiše školu u Novom Sadu.

Neki su se još podsjetili na učestale gafove političara u Srbiji, dodajući da bi test iz opće kulture, koji bi obuhvatio osnovne stvari kao što su pjesma "Moja otadžbina", glavni gradovi ili stogodišnji rat, bio pravi "smehotres" među članovima vlade i poslanicima.

Komentari na društvenim mrežama uveliko su se nizali: „Bitange kupljenih diploma“, „Nije ni čudo što nastavnike i studente jure motkama“, „Sramota, nepismeni, neuki… Idiokratija“.

Ovaj incident ponovno je otvorio vrata pitanja o kulturnom nivou i obrazovanju političkih lidera, koji bi trebali biti uzor građanima, a umjesto toga često postaju predmet ismijavanja zbog vlastitih gafova.


 

Novo