Uporedili smo cijene hrane u BiH sa Njemačkom: Evo šta je jeftinije, a šta skuplje

Kiosk
Uporedili smo cijene hrane u BiH sa Njemačkom: Evo šta je jeftinije, a šta skuplje
Novi

Hrana i namirnice su dio svačijeg dnevnog ili sedmičnog budžeta, a u Bosni i Hercegovini cijene hrane su posljednjih godina porastle toliko, da su mnoge namirnice postale luksuz za građane/ke koji imaju manje mjesečne prihode. 

Nemali broj ljudi koji odlaze u trgovine ostaje šokiran "divljanjem" cijena nekih proizvoda, a sindikalna potrošačka korpa koju je Savez samostalnih sindikata Bosne i Hercegovine izračunao za mjesec oktobar 2024. godine iznosila je 3.080,60 KM za četveročlanu porodicu, dok je prosječna plata isplaćena u FBiH iznosila oko 1,384 KM. No, važno je napomenuti da mnogo stanovništva ima manje mjesečne prihode od navedenih. 

 
 

 
Statistikom, pokrivenost sindikalne potrošačke korpe za mjesec je oko 20% od prosječne plaće.

Koliko košta hrana u Njemačkoj?
Cijene hrane u Njemačkoj općenito se smatraju prilično niskim, posebno u poređenju sa onima u zemljama kao što su Francuska, Švedska i Belgija, gdje je hrana mnogo skuplja. Ovo se posebno odnosi na meso, sir, hljeb, pivo, vino i povrće, uglavnom zato što Njemačka proizvodi i uzgaja mnogo vlastite hrane u svojoj naprednoj poljoprivrednoj industriji, te samim time brojni proizvodi su dostupni većini građana/ki po niskim cijenama.*

 
 

Uzet ćemo za prvi primjer mlijeko koje je ujednačene cijene diljem gradova u Njemačkoj, a njegova cijena je od 0,70 eura do 1 euro (1.3 - 1.9 KM). U Bosni i Hercegovini, u zavisnosti od proizvođača, od 1.80 do 2.50 KM. 

12 jaja iznosi oko 1,80 eura (oko 3.50 KM), dok u Bosni i Hercegovini za 10 jaja moramo platiti oko 4,50 KM, dok je školjka od 30 jaja oko 10 KM. 

Kilogram pilećih prsa iznosi oko 7 eura (skoro 14 KM), dok je u Bosni i Hercegovini cijena skoro ista, od 12 do 14 KM. 500 grama domaćeg sira je oko 4,50 eura (oko 8.7 KM), a u Bosni i Hercegovini cijena je 2,30 KM za 250 grama, što bi značilo da je mladi sir jeftiniji i da iznosi po kilogramu oko 5 KM. U tržnicama i drugim objektima, ili ako je domaći/organski sir, cijena može ići i do 10 KM za kilogram.

Kilogram riže u Njemačkoj je oko 2,5 eura (4.8 KM) do 5 eura (oko 9.5 eura) po kilogramu u zavisnosti od vrste, dok je u Bosni i Hercegovini cijena riže oko 4,20 do 6,50 KM. Kilogram krompira u Njemačkoj je oko 0,80 eura do 1 euro (do 2 KM), dok je kilogram krompira u Bosni i Hercegovini od 1,65 KM do 2,5 KM. 

Kilogram kafe u Njemačkoj je od 12 do 15 eura (23 do 30 KM), dok je u Bosni i Hercegovini u zavisnosti od brenda od 20 do 30 KM, za poznatije brendove. 200 grama kafe je do 5 KM. 

Konzerve ribe (tuna filete) iznosi od 1,5 eura do 3 eura (od 2.7 KM do 5.5 KM), a u Bosni i Hercegovini koštaju od 3 KM do 6 KM, a neke premium verzije idu i do 10 KM. 

Za 250 grama putera u Njemačkoj, plaća se oko 2.30 eura (oko 4 KM), a u Bosni i Hercegovini maslac od 250 grama je nevjerovatnih do 9 KM od jednog domaćeg proizvođača. Pola kilograma drugog domaćeg proizvođača košta oko 10 KM, što je drastična razlika. Postoje i zamjene za puter, kao margarin sa okusom putera, a koštaju do 4 KM u zavisnosti od prodavnice.

Kako dalje?
Ono što je bitno napomenuti jeste da je prosječna plata u Njemačkoj oko 3,000 eura u Berlinu (oko 5.900 KM), dok u Bosni i Hercegovini ista ne može "pokriti" niti 20 posto sindikalne potrošačke korpe. 

I dok građanima/kama Njemačke ostaje novca i za stvari poput fitnesa, hobija i drugog, Bosanci i Hercegovci nastavljaju sa strepnjom pratiti nova poskupljenja i situaciju sa platama, koja bi nakon radnog mjeseca trebala biti dovoljna za osnovne životne potrebe. 

* Kao referencu, uzimali smo cijene iz online shopova Njemačke i Bosne i Hercegovine.

Novo