Evo kada na groblje ni slučajno ne smijete ići? Kažu da je ovo grijeh i uzrok nesreće

Kiosk
Evo kada na groblje ni slučajno ne smijete ići? Kažu da je ovo grijeh i uzrok nesreće
Novi.ba

Najveće nedoumice vezane za pitanje: “kada se ne ide na groblje” stvaraju veliki vjerski praznici.

Na važnoj raskrsnici puteva koji povezuju istok i zapad, Europu s Azijom, smještena je Srbija. Od davnina to plodno tlo bilo je interesantno mnogim narodima koji su pokušavali da ga osvoje. Bez obzira na to jesu li u tome uspijevali ili ne, svaki od njih je ostavio trag u povijesti. Svaki je donio svoju kulturu i narodna vjerovanja iz kojih su se kroz vjekove formirali običaji u Srbiji.

Iako je savremeno doba utjecalo na to da neki od njih padnu u zaborav, mnogi se i dalje prenose s koljena na koljeno. Među njima se posebno izdvajaju oni koji su vezani za glavna životna razdoblja – počevši od samog rođenja, preko krštenja, pa do posljednjeg ispraćaja na vječni počinak.

Međutim, završetak životnog kruga nikako ne označava kraj i odlazak u zaborav. Naši voljeni i dalje žive u našim mislima i dragim uspomenama. Dok odlaskom na grob iznova im odajemo počast. Možemo slobodno reći da običaji nakon sahrane također imaju veliki značaj među nama.

Pravoslavna crkva – Kada ne treba ići na groblje?
Kršćanstvo ističe da je dužnost svakog od nas da čuva uspomenu na pretke. A to ćemo najbolje učiniti kroz molitvene razgovore s njima, sjećanja na divne dane provedene zajedno i, naravno, posjetom njihove vječne kuće. Znači, u svakom trenutku, kad god poželite, možete otići na groblje. Čak i kada se u crkvi ne vrše pomeni za upokojene.

Ipak, najveće nedoumice vezane za pitanje: “kada se ne ide na groblje” stvaraju veliki vjerski praznici. Mnogi ljudi smatraju da se za Božić i Uskrs ne posjećuju preminuli. Što je pogrešno mišljenje.

Naime, dan kada je Isus Krist pobijedio smrt i na taj način svim ljudima podario vječni život slavi se nekoliko dana. Upravo je drugi dan po uskrsnuću posvećen preminulima. Prema običajima, za Pobusani ponedjeljak treba “pobusati” grobove najmilijih busenjem sa zelenom travom. U nekim krajevima Srbije taj dan se obilježava kao zadušnice. Na groblje se iznose farbana jaja i pale svijeće.

I za najradosniji kršćanski praznik, Božić, posjećuju se preminuli. Naime, na prvi dan Božića dijeli se jelo za pokoj duše umrlih i odlazi na groblje. Dok se u davna vremena vjerovalo da je večera pripremljena za Badnje večer namijenjena mrtvima, pa su se oni na nju i pozivali.

Kada se ne ide na groblje?
Kult mrtvih prožet je mističnim vjerovanjima. Jedno od njih jest da noću ne treba ići na groblje. Zapravo, naglašava se da su ove posjete vrlo opasne. Razlog za to leži u objašnjenju da je groblje grad mrtvih, gdje borave njihove duše.

S obzirom na to da pored dobrih, postoje i zli duši, posjetom u noćnim satima možete ih uznemiriti. Što za posljedicu može imati dolazak bolesti, nesreća, materijalnih i drugih problema u vašu obitelj, prenosi „Drnda“.

Novo