7 RAZLOGA ZAŠTO UZGAJATI CRVENU DJETELINU: Nismo imali pojma koliko je korisna
Crvena ili livadna djetelina (Trifolium pratense) je zeljasta višegodišnja biljka iz porodice mahunarki, piše Agroklub.com.
Uzgaja se i kao krmna biljka pa ne čudi da je u narodu zovu i kravska i konjska djetelina.
Ima snažno korijenje koje u zemlju može prodrijeti 60-70 centimetara, a ponegdje i metar. Stabljika joj je obično visoka 20-30 centimetara, ali može doseći i do 70 cm. Listovi joj se sastoje od tri jajolika listića. Cvjetovi su u okruglim ili jajolikim cvatovima, latice grimizno crvene i ugodnog mirisa.
Crvena djetelina inače raste na livadama, pašnjacima, oranicama, uz rubove šuma, na tlima bogatim hranjivim tvarima, a cvate od svibnja do rujna.
Najbolje ju je sijati čistu, i to u prvoj polovici rujna. Sjetva se obavlja ručno (na manjim površinama) ili sijačicama na razmak od oko 12 – 14 cm te se obavlja drljanje laganim drljačama kako bi se sjeme pokrilo i nakon toga provodi se valjanje.
7 razloga zašto sijati djetelinu
Djetelina je svestrana biljka koja se koristi u stočarstvu, ratarstvu, narodnoj medicini pa i kulinarstvu. Evo sedam razloga zašto je sijati.
Nakon lucerne druga je najvrjednija vlaknasta krmna biljka. Hranjiva vrijednost joj je gotovo jednaka kao i lucerni, ali je sadržaj bjelančevina nešto manji.
U uzgoju preživača se najčešće koristi osušena, kao sijeno jer svježa napuhuje. No, u svježem stanju prija kokošima jer povećava prinos jaja i poboljšava kvalitetu perja.
U tlu ostavlja oko 100 kg/ha dušika, što značajno popravlja njegovu strukturu i zato je jako dobra predkultura za većinu ratarskih kultura.
Mješavina koja sadrži crvenu djetelinu dobar je izbor za travnjak. Zahvaljujući dugom korijenju ostaje zelena i po vrućem vremenu, što je sve važnije s obzirom na sve češće suše.
Cvate mjesecima i pritom privlači oprašivače koji su vrlo korisni za svaki vrt i bioraznolikost općenito.
U narodnoj medicini se koristi za oslobađanje od sluzi kod kašlja, za smirenje želuca, ublažavanje grčeva, pročišćavanje krvi, balansiranja hormona, depresije i kod poremećaja živčanog sustava.
Cvjetovi imaju blag, slatkast okus i mogu se dodavati u salate, juhe ili koristiti kao dekoracija za razna jela. Prije konzumacije pazite da nisu tretirani pesticidima ili kakvim drugim kemikalijama.