VODITE RAČUNA KOLIKO DUGO DRŽITE SARMU U FRIŽIDERU: Duže od OVOGA ne smije, a evo i ZBOG ČEGA

Kiosk
VODITE RAČUNA KOLIKO DUGO DRŽITE SARMU U FRIŽIDERU: Duže od OVOGA ne smije, a evo i ZBOG ČEGA
Novi

Posljedice trovanja hranom mogu biti vrlo neugodne, pa čak i opasne, stoga obratite pažnju na pravilno skladištenje.

 Hrana je podložna kvarenju na temperaturama između 5 i 6 stepeni. Ove temperature su najpogodnije za razvoj mikroorganizama, pa hranu treba staviti u frižider ili zamrzivač najkasnije dva sata nakon jela.

Na prazničnoj trpezi najčešće se nalaze tradicionalna sarma , meso, neizostavna ruska salata, pite i okrepljujući teleći bujon . Važno je zapamtiti da je sarma najotpornija, ali svakako ima svoj rok trajanja.

 Sarmu treba čuvati u frižideru i pojesti u roku od tri do četiri dana. Preporučljivo je podgrijati količinu dovoljnu za jedan obrok, pa obavezno pustite da prokuha kako biste spriječili razvoj mikroorganizama. Takođe se može zamrznuti i čuvati do četiri mjeseca.

Svinjetinu, kao i ostalo pečeno meso, treba jesti u prva tri dana. Riba je podložnija kvarenju i ne treba je jesti duže od dva dana.

Mikroorganizmi oslobađaju toksine koji se ne uništavaju toplinskom obradom. Nikada nemojte ponovo zamrzavati odmrznutu hranu. Sve možete zamrznuti, ali ovaj postupak može uticati na ukus i svojstva određenih namirnica.

 Umaci mogu izgubiti kremastu konzistenciju, dok će povrće izgubiti boju. Lisnate salate posebno nisu dobre za zamrzavanje, kao ni majonez.

Zamrznute ostatke poželjno je potrošiti u roku od dva do šest mjeseci. Nakon odmrzavanja hranu ne treba ponovo zamrzavati, pa ostatke pakujte tako da ih razdvojite kako bi bili dostupni za jedan obrok.

Obratite pažnju na odvajanje svježe hrane od termički obrađene hrane i nemojte miješati različite vrste mesa. Meso i povrće nemojte skladištiti zajedno jer postoji veći rizik da se bakterije sa mesa prenesu na povrće, a salatu nakon toga nećete zagrejati da uništite mikroorganizme.

Novo