MNOGI OVO RADE, A EVO ZAŠTO NI SLUČAJNO NE TREBA DA NOSITE MOBILNI U WC: Postoji bar 10 OPASNOSTI koje vas "vrebaju"- KADA SAZNATE ODMAH ĆETE PRESTATI

Kiosk
MNOGI OVO RADE, A EVO ZAŠTO NI SLUČAJNO NE TREBA DA NOSITE MOBILNI U WC: Postoji bar 10 OPASNOSTI koje vas "vrebaju"- KADA SAZNATE ODMAH ĆETE PRESTATI
.

Zašto su nošenje i upotreba mobilnog telefona u WC-u loša ideja? Saznajte šta sve može da vam se desi!

Da li i vi nosite sa sobom telefon u WC, da prekratite vrijeme dok čekate da "obavite posao"? Vjerovatno znate da postoji rizik da vam se prilikom posjete toaletu za uređaj "zalijepe" bacili i bakterije kojih ima u ogromnom broju u ovoj prostoriji... A ako tome pridodate i one koje ste već pokupili usput, u prevozu, na radnom stolu, kod kuće... izračunajte sami - rizik od zaraze je veliki!

Prema istraživanju iz 2019. godine, ogroman broj ljudi širom svijeta nosi telefon sa sobom kada ide u toalet. Studije su pokazale da su uređaji bez kojih više ne možemo da zamislimo svakodnevicu zapravo prljaviji od dasaka na WC šolji.

Naučnici su izračunali da u prosjeku dodirnemo svoj telefon na stotine, pa čak hiljade puta dnevno. Rijetko će se desiti da peremo ruke nakon što ga koristimo i to je činjenica. Ipak, možda bi trebalo svi da razmislimo o higijeni kada koristimo mobilne uređaje.

Naše ruke su stalno izložene raznim klicama i virusima, pa nije nelogično što lako možemo da se zarazimo. Isto je i sa "pametnim" telefonima koje neprestano dodirujemo. Brojne studije pokazuju da telefoni mogu da budu  kontaminirani različitim vrstama potencijalno patogenih bakterija.

Na primjer, to su:

  1. Escherichia coli (izaziva dijareju),
  2. Staphilococcus aureus (utiče na kožu),
  3. Actinobacteria (dovodi do tuberkuloze i difterije),
  4. Citrobacteria (izaziva infekcije urinarnog trakta),
  5. Enterococcus (izaziva meningitis),
  6. Klebsiella,
  7. Micrococcus,
  8. Proteus,
  9. Pseudomonas, 
  10. Streptococcus.

Za posljednjih pet je poznato da mogu da dovedu do veoma neprijatnih posljedica po ljudsko zdravlje.

Osim toga, naučnici su otkrili da su mnogi patogeni na pametnim telefonima često otporni na antibiotike. I ovo je zabrinjavajuće, jer ove bakterije lako mogu da uzrokuju bolesti, od koji su neke čak opasne po život.

Istovremeno, studije pokazuju da čak i ako obrišete telefon antibakterijskim maramicama ili alkoholom, on se i dalje može ponovo zaraziti. To jest, morate redovno čistiti svoj pametni telefon na ovaj način.

(MONDO)

Novo