Nakon kapitulacije u Prvom svjetskom ratu 1918. prestalo da postoji Otomansko carstvo
Osmansko Carstvo (tur. Devlet-i Aliye-i Osmaniye, što znači "Osmanska Uzvišena Država"; na modernom turskom: Osmanlı Devleti, "Osmanska država," ili Osmanlı Imparatorluğu, "Osmansko carstvo", drugi nazivi Otomansko i Tursko Carstvo) je bilo tursko carstvo koje je 1299. godine osnovao Osman I. a koje je na vrhuncu moći kontrolisalo teritorije u današnjoj Turskoj, jugozapadnoj Aziji, sjevernoj Africi i jugoistočnoj Evropi između 14. i 20. stoljeća. U 16. i 17. stoljeću, Osmansko Carstvo bila je jedna od najjačih država na svijetu.
Godine 1453, Osmansko Carstvo je osvojilo Carigrad (Konstantinopolj) i time privelo kraju postojanje Vizantijskog carstva. Grad je postao osmanska prijestonica. Ime grada je promijenjeno u Istanbul tek u vrijeme Republike 1930. godine.
U 16. i 17. vijeku Osmansko carstvo je bilo među najmoćnijim svjetskim silama, a države Evrope su se osjećale ugrožene zbog stalnih turskih napredovanja preko Balkanskog poluostrva. Na vrhuncu moći, carstvo je zauzimalo teritoriju od 11.955.000 km².
Nakon Prvog svjetskog rata, tokom koga su saveznici osvojili većinu turskih teritorija, osmanska elita je postavila temelje savremenoj Turskoj za vrijeme Grčke kampanje u Turskom ratu za nezavisnost.