NAPRAVITE NAJBOLJE SREDSTVO ZA PODOVE I DRVENE POVRŠINE: Podovi i namještaj će vam sijati

Zanimljivosti
NAPRAVITE NAJBOLJE SREDSTVO ZA PODOVE I DRVENE POVRŠINE: Podovi i namještaj će vam sijati
Čišćenje drvenih površina u vašem domu dosadna je, ali neophodna navika koja produžuje kvalitet namještaja i podova.

Čišćenje drvenih površina u vašem domu dosadna je, ali neophodna navika koja produžuje kvalitet namještaja i podova.

Drvo je jedan od materijala koji je teže čistiti zbog njegove averzije prema vodi. Stoga se mnogi okreću komercijalnim proizvodima za čišćenje drva koji su prepuni jakih hemikalija, a da kupac to ni ne zna.

Neka od najpoznatijih sredstava za čišćenje drva sadrže sastojke koji izazivaju zabrinutost zbog biorazgradnje, toksičnosti u vodi, zagađenja vazduha i zdravlja ljudi. S obzirom na to, možda ćete željeti da što je više moguće izbjegavate kupovna, hemijska sredstva za čišćenje drvenih površina i očistite svoj namještaj i podove na staromodan način: sirćetom, maslinovim uljem i pčelinjim voskom za sjajni završetak.

Evo kako da to uradite u pet koraka i šta vam je za to potrebno.

Sastojci:
½ šoljce alkoholnog ili jabukovog sirćeta
¼ šoljice maslinovog ulja

1 kašika limunovog soka (po želji)

20-30 kapi eteričnog ulja lavande (po želji)

⅓ šoljice pčelinjeg voska ili veganske alternative, poput karnaube

1 ½ šoljice lanenog ili orahovog ulja

Voda

6 krpa od mikrovlakana ili pamuka koji ne ostavljaju dlačice

Posuda ili flašica s raspršivačem

Obrišite prašinu vlažnom krpom
Prvo uklonite prašinu i ostatke s drvene površine vlažnom krpom. Budući da voda može oštetiti drvo, mokru površinu ćete odmah obrisati suhom krpom. Ovo bi trebalo da bude dovoljno za redovno brisanje prašine, ali dubinsko čišćenje (za uklanjanje prljavštine i mrlja) zahtjeva malo dodatnog rada.

Napravite sami sredstvo za čišćenje drvenih površina
Maslinovo ulje i sirće čine prirodno i nježno sredstvo za čišćenje koje je potpuno bezbjedno za drvo i dovoljno zdravo za korištenje u vašem domu. Sirćetna kiselina u sirćeti doseže duboko kako bi uklonila prljavštinu, pa čak i mrlje, bez oštrog ribanja. Međutim, treba ga koristiti samo sredstvom, jer kiselost zapravo može da uništi zaštitni sloj ako se koristi sama.

Maslinovo ulje je izvrstan izbor za poliranje i čišćenje. Vlaži i njeguje drvo, pomažući da se istakne njegov prirodni sjaj. Ciljajte na odnos dva prema jedan sirćeta i maslinovog ulja: pola šoljice do četvrtina šoljice je dobra količina, zatim dodajte kašiku svježeg soka od limuna i/ili do 30 kapi eteričnog ulja lavande za svježi miris. Bez dodanog mirisa, sredstvo na bazi sirćeta će snažno mirisati samo nekoliko minuta, a zatim će miris nestati.

Nanesite otopinu na drvo
Rastvor za čišćenje držite u posudi ili ga premjestite u bocu s raspršivačem za nanošenje. Raspršite smesu direktno na drvenu površinu ili je nanesite krpom. Krpom utrljajte smjesu, idući s prirodnim vlaknima drva. Ne bi trebalo da puno ribate već pustite sirće da djeluje na prljavštinu i mrlje.

Sušenje
Nanesite mješavinu sirćeta i maslinovog ulja na cijelu površinu, zatim se vratite na početak i potpuno obrišite smjesu novom, suhom krpom. Neka drvo bude što je moguće suhlje kako bi se izbeglo stvaranje mrlja. Sušenje drva posebno je važno kod podova jer ulje može da ostavi površine vrlo klizavima. Kad brišete smjesu, trljajte u krugovima. Ulje u ovom rastvoru ima efekat poliranja.

Zaštitite voskom
Povremeno, svakih šest mjeseci do godinu i po dana, u zavisnosti od toga koliko se drvo koristi,  namještaj i pod 

Novo