Opća anestezija: Šta je, kako se tačno provodi i koje su moguće nuspojave?

Zanimljivosti
Opća anestezija: Šta je, kako se tačno provodi i koje su moguće nuspojave?
Opća anestezija se koristi prije određene operacije, a služi za uspavljivanje pacijenta.

Opća anestezija se koristi prije određene operacije, a služi za uspavljivanje pacijenta.

Pod općom anestezijom pacijent spava, ne može se pomaknuti, nije svjestan što se oko njega događa, a ne osjeća ni bol. Anesteziju osobi daje anesteziolog koji vodi brigu da svi vitalni organi funkcioniraju normalno dok je osoba pod anestezijom.

Kada se koristi opća anestezija?

Osim opće, postoji i lokalna anestezija, kod koje pacijenti ne spavaju, nego su budni, ali ne osjećaju bol. Ovisno o tipu operacije, liječnik će u dogovoru s anesteziologom odabrati pravu vrstu anestezije. Opća anestezija se daje kod operacija koje traju više od nekoliko sati, kod operacija koje se obavljaju na većoj površini ili kada se operiraju važni organi kao što su srce ili mozak. Kako djeluje opća anestezija? Opća anestezija djeluje tako da prekida živčane signale u mozgu i tijelu. Sprječava mozak da procesuira bol i da se sjeća stvari koje su se dogodile za vrijeme operacije

. Anestezija se daje intravenozno, a može se dati i maska s plinom koji uspava pacijenta. Opća anestezija djeluje gotovo odmah pa pacijent neće stići nabrojati ni do sedam, a već će zaspati.

Što radi anesteziolog? Anesteziolog je osoba koja priča s pacijentom prije davanja anestezije, uvodi ga u sam proces davanja anestezije te provjerava s njim njegovu anamnezu, ali i postavlja pitanja o pacijentovim životnim navikama. Jednako tako, ova je osoba zadužena da pazi na stanje pacijenta za vrijeme operacije. Tako vodi brigu o njegovom disanju, temperaturi, radu srca, krvnom tlaku, razini kisika u krvi i općenito o funkcioniranju organa. Nakon operacije anesteziolog polagano smanjuje dozu anestezije kako bi se ponovno vratile funkcije i kako bi se pacijent lagano budio. Kada se pacijent probudi, anesteziolog ponovno vodi brigu da se pacijent u potpunosti probudio iz anestezije i da su mu vitalne funkcije u redu te da se oporavlja kako treba.

Nakon što se probudi, pacijent se prevozi u jedinicu intenzivne njege. Kako se pripremiti na opću anesteziju? Ne smije se jesti ništa osam sati prije operacije koja zahtjeva opću anesteziju, a smije se piti samo i jedino voda. Ovo je tako jer anestezija opušta mišiće pa bi hrana iz trbuha mogla završiti u plućima. U nekim slučajevima će pacijent morati prestati uzimati određene lijekove kao što je aspirin. Koje su nuspojave opće anestezije? Opća anestezija ima i određene nuspojave.

Tako se osoba može osjećati omamljeno kada se probudi, može joj se spavati, a može doći i do glavobolje, mučnine, povraćanja, vrtoglavice, suhih usta, bolnog grla, bolova u mišićima, zbunjenosti. Kod nekih osoba može doći do gubitka pamćenja koje traje nekoliko dana. Ipak, opća anestezija je bezopasna za većinu ljudi, dok može stvarati probleme osobama koje imaju određena stanja ili bolesti kao što su dijabetes, visoki krvni tlak, bolesti srca, epilepsiju, apneju. Upravo zato je važno prije operacije pričati s anesteziologom i pronaći najbolje moguće rješenje. Osim toga, neke osobe će, iako su dobile opću anesteziju, i dalje ostati budne jer na njih anestezija nije djelovala.

Dobra vijest je da se ovo događa kod samo jedne na tisuću osoba. Osobe će tako osjećati bol, ali se neće moći micati ili pričati, a ovo može izazvati i neki oblik traume. Nakon operacije je najvažnije odmarati i ne obavljati nikakve teže poslove ili voziti 24 sata nakon operacije, koliko anestetici ostaju u tijelu.

Zaključak

Opća anestezija se koristi kod duljih operacija kojima se operiraju veće površine na tijelu.

Ona omogućava da pacijent za vrijeme operacije ne osjeća bol i ne zna što se oko njega događa. Opća anestezija je za većinu ljudi bezopasna, ali je potrebno slušati upute anesteziologa. Nakon anestezije je najvažnije odmarati i čekati da djelovanje anestetika u potpunosti popusti.

 

Novo