VESNA JE PREŽIVJELA PAD SA 10.000 METARA VISINE: Ušla je u Ginisovu knjigu rekorda, a vjerovala je da ju je SPASILA JEDNA STVAR

Kiosk
VESNA JE PREŽIVJELA PAD SA 10.000 METARA VISINE: Ušla je u Ginisovu knjigu rekorda, a vjerovala je da ju je SPASILA JEDNA STVAR
Danas se navršava godišnjica smrti Vesne Vulović, koja je preminula 2016. godine u svom stanu u Beogradu.

Danas se navršava godišnjica smrti Vesne Vulović, koja je preminula 2016. godine u svom stanu u Beogradu.

Pošto se nekoliko dana nije javljala na telefon, zabrinuti prijatelji pozvali su policiju, koja je pretresom stana pronašla njeno tijelo u kupatilu. Sahranjena je u Beogradu, na Novom groblju, u prisustvu brata i oko 60 prijatelja.


Njen život je obilježila tragedija zbog koje su svi svjetski mediji pisali o njoj. Stjuardesa JAT-a Vesna Vulović ušla je u historiju kao jedina preživjela u padu aviona 26. januara 1972. godine, koji se srušio sa 10.000 metara iznad grada Srpska Kamenica (tada Čehoslovačka).

Bomba postavljena u avion eksplodirala je na relaciji Kopenhagen-Zagreb, u njemu je bilo 29 ljudi i niko nije preživio, osim nje.

Nakon što je bomba eksplodirala, avion se srušio na visini od 10.000 metara, a Vesna se u tom trenutku nalazila u prepolovljenom trupu i zajedno sa njim padala na zemlju.

Postala je Ginisova rekorderka u kategoriji "kako preživjeti nemoguće" kao osoba koja je bez padobrana preživjela pad sa visine od 10.000 metara.


- Sjećam se kako sam ušao u avion i letio Kopenhagen - Zagreb. Sjećam se samo slike žena koje su stajale u avionu sa svojom djecom kada je počeo da pada sa 10.000 metara iznad čehoslovačkog sela Srpska Kamenica. Panika - pričala je za života Vesna Vulović.

Slika mrtvih ostala joj je urezana u sjećanje i proganjala je godinama.

- Ne sjećam se više mnogo, ali proganja me ta slika mrtvih putnika u avionu koji je padao. Mnogo je lakše umrijeti. Bilo mi je teže preživjeti nego onima koji su poginuli - rekao je Vulović u intervjuima.

U trenutku pada aviona radila je manje od jednog dana kao stjuardesa, a prisjetila se i doručka sa Ratkom Mihićem.


- Samo sam osam mjeseci radio kao stjuardesa. Bila sam sretna, jer nikad prije nisam vidjela Kopenhagen. Sjećam se doručka sa Ratkom Mihićem, koji je bez prestanka pričao o sinu i kćeri, kao da niko drugi nema djece. Kao da je osjećao da ih više nikada neće vidjeti.

Vjerovala je da ju je Sveti Sava spasio, a od njegove ikone nikada se za života nije odvajala, a svakog 27. januara slavila je Svetog Savu kao svog spasioca.

Usljed pada imala je frakturu lubanje, slomljene obje noge, tri slomljena pršljena i, kao rezultat, privremenu paralizu od struka naniže. Mogla je da hoda nakon nekoliko uzastopnih operacija nekoliko mjeseci kasnije.

- Sve je to bilo veoma bolno. Ali sam vjerovao da ću ustati. Samo sam čekao da dođe doktor i kaže: "Ajde, ideš sad" - rekao je Vulović.

Međutim, fizički oporavak nije izliječio sve rane fatalne nesreće, koje su je godinama proganjale.

- Mogla bih da plačem po cijeli dan - rekla je. Vulovićeva je rekla i da je nakon nesreće shvatila da su svi članovi posade predosjećali da će se nešto desiti - jedina nije.

Prvih mjeseci nakon nesreće svi su gledali Vesnu na ulici. Bila je poznatija od mnogih glumica. Kasnije se sve promijenilo. Vesna je penzionisana 1991. godine, a posljednjih dana života bila je teško bolesna.


Kako se dogodila nesreća?

Tempirana bomba je bila u koferu u prtljažniku. Eksplozija je odsjekla komande ispod poda letjelice, pa je avion upao u nekontrolisanu spiralu. Posada i putnici ostali su živi nakon eksplozije, a na snimku crne kutije na metrima iznad zemlje čuje se njihov jauk i glas jednog člana posade koji je povikao: "Mama, zdravo, mama...". To objašnjava čudesno preživljavanje Vesne Vulović. Spasioci su je pronašli sa nogama na tlu, dok joj je gornji dio tijela bio u trupu aviona.

Novo