Od sličica do salveta: Koje smo to stvari skupljali kao klinci (FOTO)

Nostalgija
Od sličica do salveta: Koje smo to stvari skupljali kao klinci (FOTO)
Djeca su uvijek pronalazila način da sakupljaju nešto, pa makar se radilo o raznobojnim kamenčićima ili poklopcima jogurta.

Sastavni dio života svakoga klinca bez sumnje je bilo skupljanje najbesmislenijih i najblesavijih stvari na koje se moglo naići, a koje će 20-ak godina nakon toga postati najbolji vremeplov na svijetu.

"Pokažite mi klinca koji u svom djetinjstvu nije ništa skupljao, a ja ću vam pokazati klinca koji nije ni imao djetinjstvo". Tako otprilike ide upravo izmišljena poslovica koja će, nadamo se, jednoga dana zaživjeti kao viralna senzacija na fejsbucima, i to nepravdeno pripisana Einsteinu, Dalaj Lami, Lennonu ili Balaševiću. Nema veze, mi znamo odakle je potekla!

Možda je ova tvrdnja malo previše radikalna, ali koliko god situacija bila loša, djeca su uvijek pronalazila način da sakupljaju nešto, pa makar se radilo o raznobojnim kamenčićima ili poklopcima jogurta. Oni koji su na ovim prostorima odrastali 80-ih i 90-ih godina prošlog stoljeća vjerovatno su proživjeli neke jako teške trenutke, ali se i u tim uslovima moglo baviti i dječjim stvarima, te kroz razne sakupljačke faze odrastati i polagano hvatati korak s velikim, zahuktalim svijetom. Zato vas podsjećamo na neke od sitnica koje smo skupljali kao klinci, koje su i danas i prije 15-20 godina bile novčano uglavnom bezvrijedne, ali su nama svejedno neprocjenjive. Ako smo nešto zaboravili, slobodno nas opomenite!

Sličice i igračke iz Kinder jaja

Gotovo svako dijete je svoju sakupljačku karijeru započelo igračkama iz Kinder jaja ili lijepljenjem sličica u albume. U to vrijeme, kada je Jugoslavija uzimala svoje zadnje udisaje, Kinder jaja su polagano počela dolaziti u neke domaće trgovine, a oni sretniji su donosili cijele kutije iz Graza i sličnih šoping destinacija. Tih su godina igračke u čokoladnim poslasticama (čokolada je uvijek bila samo bonus) još uvijek valjale, a skupiti par komada iz istog serijala značilo je biti glavna faca u komšiluku.

S druge strane, sličice su bile daleko popularnije i dostupnije, a ako ništa drugo, svi su se nabacivali genijalnim i nikad prežaljenim Životinjskim carstvom (da, znamo da još uvijek izlaze i albumi i sličice, ali to nije niti blizu onim old school socijalističkim ljepotama naše mladosti). Za vrijeme ratnih godina i neposredno nakon na tržište su se nekako probili i drugi serijali, a zadnja je velika generacija sakupljača vjerojatno bila ona za Svjetsko fudbalsko prvenstvo 1998. godine. Bio je to svojevrsni vrhunac, a od onda se moglo samo prema dole …

Klikeri

Klikeri, oikule, špekule, pikse ili kako ste ih već zvali su uglavnom bili fiksacija kroz prvih nekoliko razreda osnovne škole, kada jednostavno nisi imao šta raditi na školskom dvorištu ili u parkiću pored kuće/zgrade bez pune vrećice tih raznobojnih kuglica. Iz današnje su perspektive to praktično bezvrijedni kamenčići, ali tada su nam bili isto što su našim ženama i djevojkama sada biseri: najbolji prijatelji! Genijalnost pikulanja je bila u tome što si mogao igrati bilo kada i bilo gdje, a jedini uslov je bio pronalazak prave rupice (that’s what she said!). Tačnih se pravila sada malo teže sjetiti, ali se znalo da se igra za prestiž i za klikere, a opelješiti nekoga i isprazniti mu cijelu vrećicu moglo se smatrati hat-trickom, triple doubleom, asom i svjetskim rekordom na 100 metara, jer od takvih su igrača nastajale legende. Danas je klikere gotovo nemoguće naći (nekad su bile nezamjenjivi inventar svakog kioska), a i da ih nađete, nemate s kime igrati … Prokleti bili kompjuteri i Flappy Bird!

Poštanske markice, razglednice, novčanice i kovanice

Zahtjevniji su dječji skupljači u tim ranim godinama svoga života polagano počeli prelaziti na poštanske markice i razglednice, što je uglavnom bila neka vrsta porodične tradicije, koju su njegovali njihovi babe, djedovi, roditelji, kumovi i ostala svita. Vrijednost tih komadića papira bila je gotovo beznačajna, ali samo je skupljanje ionako bilo daleko važnije od nekog krajnjeg cilja. Neki su imali čak i prave, naizgled profesionalne albume, ali ako se nisi baš žešće zakačio za tu granu, vrlo bi brzo odustao i prešao na nešto zanimljivije i modernije. S druge strane, oni koji i danas čuvaju svoje razglednice, sigurno će se s nostalgijom sjetiti tih davnih, nevinih dana …

Ista je stvar bila i s novčanicama i kovanicama, koje su u ono vrijeme stvarno bile vrlo raznovrsne, a dokopati se nekakvog egzotičnog i praktički bezvrijednog komadića papira s milionskim apoenima (ahhh, ta divna inflacija), bilo je ravno dobitku na jackpotu. S vremenom su neki od tih predmeta postali vrlo cijenjeni među kolekcionarima, tako da ne bi bilo loše da provjerite svoje tavane ili podrume, jer ko zna kakvo se blago tamo krije. I dan danas skupljamo novčanice i kovanice, ali iz sasvim drugih razloga …

Telefonske kartice

Današnji klinci vjerojatno nisu svjesni da su mobiteli ne tako davno bili potpuna nepoznanica (tu i tamo bi se našao neki bogatunčić, čiji bi roditelji imali prenosnu ciglu veličine manjeg televizora, ali nije to bilo to), te smo za ‘terenske’ razgovore mogli koristiti jedino telefonske govornice. A za te su vam prekrasne relikvije trebale … telefonske kartice!

Nekadašnji poštansko-telekomunikacioni sistem je bio glavni izvor ovog blaga, a mora se priznati da su tokom godina izdali nekoliko genijalnih serija, među kojima se posebno ističu prirodna i kulturna dobra našeg malog kutka svemira. Kao i gotovo sve na ovom popisu, i kartice su bile uglavnom bezvrijedne (a ako bacite oko na sadašnje oglase kolekcionara, još uvijek), ali mnogo godina nakon što je ovaj oblik plaćanja telefona izumro, sam pogled na njih nam izmami onaj sjetni osmjeh na lice …

Salvete

Salvete su bile domena curica (i nekolicine dječaka, kod kojih danas vjerojatno u radnoj knjižici piše "stilist"), a skupljalo se apsolutno sve što se našlo pod rukom: od običnih jednobojnih do onih s kompleksnim motivima, posebnim obrubima i stvarima u koje se niti jedan dječak nije nimalo razumo. Djevojčice bi svoje salvete vrlo pažljivo spremale u kutijice i mijenjale se sa svojim prijateljicama za duple, a jesu li ih ikada uistinu i koristile za nešto, teško je reći, jer kao i dan danas, mi muškarci niti tada nismo kontali šta žene rade.

Faza salveta bi uglavnom došla i prošla poput prve zaljubljenosti u nekog člana tada popularnih pop bendova, a zamijenili bi ih školski plesovi, eksperimenti sa šminkom i ostale pripreme za odrasli život. Danas je cijenjena tradicija sakupljanja salveta praktički izumrla, a ovi se papirnati ubrusi koriste samo za brisanje  umašćenih prstiju i grašaka znoja nakon saznanja da je kondom puk'o …

Stripovi i časopisi

Alan Ford, Zagor, Nathan Never, Dylan Dog, Martin Misterija i ostali klasici su bili naši prvi doticaji s jedinom bitnom formom književnosti: stripom! Niko nije volio lektiru i razglabanje o sve ozbiljnijoj tematici koju nam je nametao školski sistem, pa smo utočište tražili među šundovskim junacima, u kojima si za tri dinara mogao uživati danima. Neki su ih ‘posuđivali’ od staraca, neki vrlo ozbiljno štedjeli za nova izdanja, a bilo je i onih koji bi se uvijek krpali s nekakvim posuđivanjima, dilanjima i sličnim aktivnostima (koje će se u kasnijem životu pokazati kao dobar trening za "posao").

Skupljali su se i specijalizovani časopisi okrenuti prema kompjuterskoj tehnologiji, pop kulturi, teorijama urote i ostalim gluparijama koje smo upijali kao spužva. A ne smijemo zaboraviti niti Erotiku, Eros, Smokvin List i ostalo kultno štivo, na čijim su stranicama tokom godina prikazane vjerovatno najružnije žene svijeta. Nema veze, sise su sise!

Paketići šećera iz kafića

Kako su godine prolazile, tako smo malo pomalo napuštali školska dvorišta i igrališta, te se selili u lokalne kafiće i birtije, koje će nam jednog dana postati drugi dom. Bila su to klasična školska pićenca s jednom kafom i mineralnom na 7 ljudi, a ako je neko uspio isfurati tatine cigarete, hajooooj, sreći nije bilo kraja. Zakoni su bili daleko labaviji tako da nikoga nije bilo briga šta neki klinci tu rade u birtiji, a mi smo to znali iskoristiti. Upravo se u to vrijeme rodila još jedna sakupljačka moda: paketići šećera iz kafića. Ova disciplina nije bila toliko raširena kao neke druge s liste, ali je ipak bila malo manje besmislena, jer od iskorištenih telefonskih kartica nemaš apsolutno nikakve koriste kada ti padne šećer i počne te mantati. Velika količina ovih paketića indirektno je značila i da je njen sakupljač otvorena osoba koja voli društvo i izlaske u kafane, što će se, kako smo već rekli, u nekim slučajevima nakon 10-15 godina pokazati svojevrsnim životnim stilom.

Flyeri i ulaznice iz kina, disko klubova i s koncerata

Kraj osnovne i početak srednje škole, te ulazak u onaj pravi, iritantni pubertet donio je i velike promjene u sakupljačkim ritualima klinaca, pa su tako sitnice i nekakve slabašne memorabilije počeli mijenjati pravi pravcati trofeji. Prvi izlasci u grad, pa do 12 sati u disku, odlasci na svaki koncert na koji bismo se uspjeli iskrasti i polagano definisanje naše vlastite ličnosti i smještaja u određenu subkulturu. Da, oni koji još uvijek čuvaju ulaznicu sa svog prvog punk koncerta, ili u mnogo gorem slučaju onu s nastupa Magazina u lokalnom vatrogasnom domu, sigurno znaju kakva nostalgija drma pri samom pogledu na taj komadić papira.

I dok su salvete i telefonske kartice sitnice za koje najčešće ne možemo konkretno definisati kada i kako smo ih dobili, za svaku ćemo se ulaznicu vrijednu čuvanja gotovo sigurno sjetiti i najsitnijih detalja, od eksperimentisanja s raznim vrstama alkohola do ‘barenja’ značajnim pogledima i plesanja kao da ne postoji sutra. Možda je to subjektivna procjena, ali ovo su najvrijednije stvari koje smo kao klinci mogli skupljati, jer takav blast to the past se ne može platiti … A ako još postoje i stare fotke, pa to je to!

Značke, bedževi i ukrasni zidni tanjiri

Kao završna faza prije odrastanja i zaboravljanja na sve te sakupljačke hirove uglavnom su dolazile značke i bedževi, a oni stariji bi u tu jednačinu mogli ubaciti i ukrasne zidne tanjire, detalj koji je iz nekog predivnog razloga bio izrazito popularan za vrijeme Jugoslavije. Zapravo, i značke su raspadom države početkom 90-ih uglavnom pale u zaborav, te ostale kao uspomena naših roditelja, skupljane na mladenačkim putovanjima od Vardara pa do Triglava. Bedževi su kao takvi uvijek bili odraz subkulture kojoj je pojedinac pripadao, pa si po ovom modnom dodatku mogao bez problema raspoznavati (wannabe) anarhiste i pankere od metalaca, a oni koji se nisu htjeli miješati su uglavnom koristili neutralne i humoristične sličice. I dan danas tržište bedževa ima svoju klijentelu, pa tu i tamo možete naletjeti na nekog hipstera koji još uvijek živi u svijetu 16-godišnjaka. I tata bi sine, i tata bi, ali prošla su ta vremena.

Izvor: idesh.net

Novo