Počinje podjela Titove imovine (FOTO & VIDEO)

Nostalgija
Počinje podjela Titove imovine (FOTO & VIDEO)
Tri i po decenije poslije smrti doživotnog predsjednika SFRJ, počinje ostavinska rasprava i podjela nasljedstva.

Ovog mjeseca, poslije dvije godine pauze, konačno se održava ročište u ostavinskoj raspravi Jovanke Broz, koje će pomjeriti sa mrtve tačke ne samo podjelu imovine ostale iza Titove udovice, već i one ostale iza - Tita. Ako na tom ili slijedećem ročištu bude okončana rasprava, znaće se šta pripada Jovankinim nasljednicima (sestrama Nadi i Zori), a šta državi.

Naime, ispostavlja se da Josip Broz Tito od imovine nije imao ništa i da su kuće, vile, automobili, satovi, oružje i sve što smo gledali zajedno s njim vlasništvo države, odnosno republika bivše SFRJ gdje su se ti predmeti zatekli u trenutku raspada zemlje.

Poznato je da je Josip Broz imao vilu u skoro svakoj republici, a u neke od njih nikada nije kročio. Zvanična rezidencija u Užičkoj 15 u Beogradu bila je Titov dom od kraja rata do smrti, a u njemu se nalazi se i Kuća cvijeća kao vječna kuća maršala.

Jedna od omiljenih i poznatih rezidencija Tita je ona na Brionima, koja se nalazi na ostrvu Vanga u kojoj je Broz primao privatne i neformalne posjete. Kompleks je vremenom dograđivan, pa sadrži vinski podrum, radionicu i foto-laboratoriju u kojima je pokojni predsjednik Jugoslavije volio da se odmara. Vanga je poznata i po mandarinama koje je Tito slao jugoslovenskim sirotištima.

Jedna od posljednjih Titovih rezidencija izgrađena je u Igalu 1978. godine i u njoj je Tito boravio četiri puta. Vila je možda najluksuznija rezidencija bivšeg predsjednika. U vili se nalazi bazen sa mineralnom vodom, blatne i biserne kade, dio za hidro, elektro i kinezi terapiju, kao i trim sala.

Brdo kod Kranja

Ostale poznate rezidencije su bile Brdo kod Kranja, „naslijeđeni“ dvorac koji je kralj Aleksandar I Karađorđević kupio od jednog njemačkog plemića i Karađorđevo. Tito je posjedovao i kolekciju luksuznih automobila. Među njima ističu se „rols rojs fantom“ pete generacije, šesti primjerak iz prve serije napravljenih. Iako u javnosti važi priča da je ovaj model Titu poklonila kraljica Elizabeta, ona se samo u njemu vozila kao posljednji državnik 1972. Uvoznik ovog automobila bila je „Auto Srbija“ i on je iz Engleske dopremljen brodom „Sloboda“.

Titov vozni park

Pokloni, satovi i drugi "sitniš"

Ne zna se koliko je toga ostalo za "najvećim sinom naroda i narodnosti". Većina stvari se čuva u Istorijskom muzeju Jugoslavije u Beogradu u osam velikih depoa. U njima se nalaze raznorazne stvari, od poklona državnika, preko poklona "radnih ljudi i građana" i firmi do Titovih odijela, rukavica (sačuvano je 38 pari bijelih rukavica) do vrlo vrijednih umjetničkih djela. Mnoga od njih su nepovratno nestala zahvaljujući vrtlogu istorije i zanemarivanju. Tako je izložba Titovih satova opljačkana 2005. godine, kada je nestao "Patek Filip", napravljen u seriji od pet primjeraka. Tito ga je kupio za 2.000 švicarskih franaka 1954. godine, a prije nekoliko godina, pronijela se vijest da je prodat na jednoj aukciji u Švicarskoj za tri miliona eura.      

     

Tito sa velikom snajperskom puškom

Izvor: rs.sputniknews.com

Novo