ISTINITA ISPOVIJEST HRVATSKE MEDICINSKE SESTRE KOJA JE S PORODICOM OTIŠLA U IRSKU: "Plaća mi je tri puta veća, a najveći problem je OVO"

Kiosk
ISTINITA ISPOVIJEST HRVATSKE MEDICINSKE SESTRE KOJA JE S PORODICOM OTIŠLA U IRSKU: "Plaća mi je tri puta veća, a najveći problem je OVO"
.

HRVATSKA - Davorka (43), medicinska sestra iz okoline Zagreba koja se sa suprugom i kćerkom prije dvije godine odselila u Irsku, kaže da mnogo bolje žive i da im ne pada na pamet da se vraćaju u domovinu.

"Prvenstveni razlog bio je odlazak mog muža u Irsku u septembru 2015. godine. Naime, odlučili smo da ćemo definitivno nastaviti da živimo kao porodica, na jednom mjestu. Suprug je otišao sa stalnog radnog mjesta u skladištu u Hrvatskoj, s radnog mjesta s redovnom platom", priča Davorka i dodaje da su oboje imali plate od po 4.500 kuna (600 eura) ali da su, ako se nisu lomili radeći prkovremno, kao podstanari s djetetom i kreditom, uvijek bili u minusu na kraju mjeseca.

"Voziš 15 godina star automobil, nemaš za more... ukratko, svima poznata hrvatska priča. Tu je i još jedan značajan faktor u odluci poput naše: jednog dana, ako doživiš penziju u Hrvatskoj, pitaš se da li će ona kao takva uopšte postojati ili će, kao i toliko toga dosad, i novac za penzije jednostavno nestati. Tako smo, dok još imamo priliku, odlučili da penziju zaradimo u nekoj boljoj okolini", priča ona.


Panorama Mejnuta

 

I Davorka je ostavila stalni posao medicinske sestre u Domu zdravlja i s porodicom otišla u Mejnut, univerzitetski gradić u kraj Dablina. I ona i suprug su se odmah zaposlili: ona ima nekoliko puta veću platu od one u Hrvatskoj, a on mnogo veću platu od one koju je ostavio. Njihova kćerkica (12) brzo se prilagodila novoj školi i završava šesti razred.

Daliborka kaže da je Irska bila najbolji izbor prvenstveno zbog jezika, ali i zato što radna dozvola nije potrebna. Ipak, morala je da prođe kroz proces registracije, koji je trajao godinu dana, a položila je i dodatni test, pa je u avgustu 2017. konačno počela da radi u struci, i to u privatnom domu za starije osobe. Kako dodaje, domova za starije osobe u Irskoj ima mnogo i medicinske sestre su izuzetno tražene. 


"Plata mi je još kao njegovateljici bila tri puta veća nego u Hrvatskoj, dok sada kao medicinska sestra zarađujem još bolje. Satnica medicinske sestre 17-25 eura, u zavisnosti od radnog mjesta i godina iskustva, a u bolnicama bolja nego u domovima za starije. Najveći problem nam je cijena iznajmljivanja stana ili kuće. Što si bliže Dablinu, to je skuplje. Trenutno plaćamo 1.500 eura za dvoetažni dvosobni stan s dva kupatila, dvorištem i terasom. Međutim, ostali troškovi manji su nego u Hrvatskoj, počevši od hrane koja je jeftinija, a kvalitetnija, režija, koje su manje - plaćaju se samo struja i gas - pa sve do odjeće i goriva. Živimo daleko kvalitetnije nego u Hrvatskoj, s manje briga, i zasad nismo nimalo zažalili. A radimo apsolutno iste poslove koje smo radili i u Hrvatskoj", priča Davorka, koja će ovo ljeto s porodicom doći u Hrvatsku na more.

Ona priznaje da joj u Irskoj nedostaju porodica i prijatelji, ali dodaje da i u Irskoj polako stiču prijatelje - upoznali su nekoliko hrvatskih porodica.

"Sljedeće godine planiramo na odmor u Španiju ili na Tenerife, o čemu nismo mogli ni da sanjamo prije dvije godine. Kćerka uživa u školi. Kada me pitaju hoćemo li se ikad vratiti, teško mi je da dam konačan odgovor. Trenutno povratak nije u planu. Vjerovatno nećemo, ali nikad ne reci nikad", kaže Davorka.

AKO MISLITE DA STE VIDJELI SVE VARATE SE : Ove fotografije dokazuju da još uvijek ima stvari koje vas mogu fascinirati

Novo