ALARMANTNO STANJE NA NAJPOPULARNIJOJ PLAŽI, PROGLAŠENO VANREDNO STANJE: 'Smrdi toliko da mi se povraća'
Obale Meksičkog zaliva u Floridi ovih dana na udaru su takozvane crvene plime. Toksične alge koje se protežu na više od 200 kilometara mora izazvale su pravu katastrofu za morski život, ali mogu biti opasne i po ljude.
Na mjestima kao što je Longbout Ki, sa plaža je skupljeno pet tona mrtve ribe, a iz Instituta za istraživanje divljine kažu da je pomor morskih kornjača tri puta veći od prosjeka. Do sada ih je pronađeno više od 300 mrtvih na obalama Floride.
Na Bradenton plaži situacija je alarmantna.
''Ne mogu da opišem smard. Nevjerovatan je. Izaziva želju za povraćanjem'' - kaže jedan od lokalnih stanovnika Aleks Kuizon.
Guverner Rik Skot proglasio je vanredno stanje u sedam okruga na Floridi koji su najteže pogođeni. Proglašenje vanredno stanja omguićiće naučnicima i hitnim službama veći budžet da očiste obalu.
Na udaru je morski svijet, ali i ljudi mogu osjetiti posljedice ovog otrovnog talasa. Toksične alge mogu biti posebno opasne po ljude sa respiratornim problemima.
Trpi i biznis. Zbog tona mrtve ribe, smrada koje se širi obalom, ali i opasnosti po zdravlje, prazni su restorani, putevi i hoteli. Srećom špic turističke sezone je zima za ovaj dio svijeta, ali finasijske posljedice će se sigurno osjetiti, posebno jer je riječ o popularnim plažama, prenosi Blic.
Do crvene plime dolazi zbog prisustva organizma dinoflagelata ili takovanih vatrenih algi.
Zašto je crvena plima ove godine tako jaka i dugotrajana? To je na naučnicima da otkriju, ali pojedini su primetili da je crvena plima jača nakon uragana kao što je bila Irma koja je poharala taj dio Amerike u ljeto 2017. godine. Takođe, Florida je bila na udaru ove pošati nakon jakih uragana 2004-2005. godine.