Marshallu Jensenu ubrizgali virus HIV-a i izliječili rak

Dobre priče
Marshallu Jensenu ubrizgali virus HIV-a i izliječili rak
Marshallu Jensenu iz Utaha prije dvije godine dijagnosticirana je veoma agresivana forma tumora.

Marshallu Jensenu iz Utaha prije dvije godine dijagnosticirana je veoma agresivana forma tumora.

Do danas njegova bolest je u remisiji zahvaljujući revolucinarnom liječenju koje uključuje ubrizgavanje virusa koji izaziva sidu. Marshall je jedan od 30 pacijenta koji boluju od leukemije i koji su se podvrgli eksperimentalnom liječenju u bolnici “Penn Medicine” gdje se u bijela krvna zrnca ubrizgava bezopasna forma HIV virusa programiranog da uoči i ubije ćelije raka.

Ovaj tridesetogodišnji otac jednog djeteta za sada je dobro reaguje na terapiju i po prvi put godinam unazad nema rak. Jensen , supruga Amanda i sin Kezman putuju širom Sjedinjenih Američkih Država otkako je Marshallu 2012. dijagnosticirana limboplastična leukemija, samo godinu nakon vjenčanja.

“Bili su mladi bračni par, nisu dugo bili u braku. Imali su tek rođenu bebu kad se sve ovo desilo”, objašnjava komšinica Lindsay Wrigh.

Marshall je bezuspješno pokušavao da nađe lijek za svoju opaku bolest sve dok nije upoznao doktora Carla Junea iz “Penn Medicine” bolnice.

Doktor June i njegov tim ljekara proveli su dvije decenije radeći na probijanju eksperimentalnog liječenja koristeći HIV virus.”Djelovalo je ispravno.

Nismo znali ni kako ćemo se odatle izvući, šta ćemo dalje raditi, ali uspjelo je. Uz Božju pomoć uspio sam da se vratim”, zaključio je Marshall.

Izliječeni Jensen vratio se u četvrtak u rodni Utah, gdje su mu komšije priredile dobrodošlicu iznenađenja”. Veza između leukemije i HIV-a otkrivena je još 2006. kada je HIV pozitivan muškarac Timothy Wood obolio od akutne leukemije.

Kada mu je transplantovana koštana srž od donora sa rijetkom genetskom mutacijom, Wood tumor bio je u stanju mirovanja, a HIV je nestao iz njegovog organizma čineći ga prvim čovjekom koji je potpuno izliječen od virusa.

Od tada, doktor Carla Junea i njegov tim rade na razvijanju tretmana pomoću HIV virusa za liječenje leukemije. Nedavno su objavili istraživanje koje prikazuje da se liječenje pokazalo uspješnim na 30 pacijenata.

Pacijentima koji su primili terapiju iz tijela je izdvojeno milijarde T-ćelija u laboratorij gdje je potom implementiran deaktivirani virus HIV-a.Ćelije nazvane “serijske ubice” potom su vraćene u tijelo kako bi se borile protiv raka, a potom umirile dok se tumor ponovo ne pojavi. I dok ideja da primite dozu HIV virusa za neke djeluje zastrašujuće, doktor June kaže da nema mjesta strahu jer virs koji se koristi u liječenju nije opasan.

“To je umrtvljen, neagresivan virus, ali zadržava jednu suštinsku karakteristiku HIV-a, a to je sposobnost da se u ćelije ubace novi geni”. Od 30 pacijenata sa leukemijom koji su primili tretman, uključujući pet odraslih osoba i 25 djece, 23 njih je i dalje živo, a kod 19 bolest je u stanju mirovanja.

Doktor June kaže da će njegov tim sad raditi da virus HIV-a upotrijebi i na ostalim vrstama raka, a istraživanje će početi narednog ljeta na pacijentima oboljelim od raka pankreasa.

(Preuzeto sa www.bosnjak-ks.info)

Novo