Ne pretjerujte s ovim popularnim začinom - MOŽE VAS OTROVATI
Muškatni oraščić se podjednako dobro uklapa se u slana i slatka jela, pa se njime mogu začiniti meso, juhe, umaci, kuhano voće, medenjaci i druge slastice... Najbolje je dodati ga tek potkraj kuhanja jer toplina oslabljuje aromu.
Ono što nazivamo muškatnim oraščićem dobiva se iz većeg oraha - ploda dugovječnog stabla iz obitelji Myristicaceae koje potječe iz indonezijskih prašuma. Iz zreloga ploda vadi se koštica poznata kao muškatni oraščić.
Ta se jezgra suši, a potom se upotrebljava kao prirodni lijek i začin. Plodovi su dostupni cijeli (tada se obično ribaju), ili već samljeveni u prah.
Veoma zdravi, mirisni orah koji je mnogima na popisu omiljenih začina ima i svoju mračnu stranu. U prevelikim količinama izaziva mučninu, grčeve i halucinacije, kao i nepravilan rad srca, dermatitis, alergije… Iako postoji opasnost od smrti, zabilježeni su tek rijetki slučajevi.
Maksimalna količina koja se dnevno smije konzumirati je 3-5 grama, što doista nije jednostavno pojesti s obzirom na njegovu aromatičnost. Koristi li se umjereno, muškatni oraščić ublažava žgaravicu, potiče probavu, smiruje bolove, detoksicira, čuva zdravlje kostiju, ublažava nesanicu, anksioznost i depresiju.
Nekada najskuplji začin na svijetu dolazi s otočja Banda, a i danas se više cijeni nego onaj koji dolazi s indijskih stabala. Što su veći, to su i skuplji. Smatra se da su muškatni oraščić u Europu donijeli križari, a ubrzo je zbog svojih ljekovitih moći i primamljive mošusne arome osvojio svijet.
Liječnici su oduvijek bili jako oprezni s oraščićem i govorili bi svojim kupcima: “Jedan je dobar za tebe, drugi će ti naštetiti, a treći te može ubiti.”
Mirisni oraščić odlično se kombinira s kardamomom, cimetom, klinčićem, korijandrom, kuminom, đumbirom, paprom i timjanom, a dodaje se u slatka i slana jela.
Najbolje ga je kupiti cijelog jer u zatvorenoj posudi ima gotovo neograničen rok trajanja te naribati pred kraj pripreme jela kako bi zadržao mirisnu aromu.
Muškatni oraščić nije jedini na popisu potencijalno opasnih naminica koje imamo u kuhinji.