Bijela kuća o sudskoj blokadi Trumpovog plana za imigrante: "Ova odluka je skandalozna"

Svijet
Bijela kuća o sudskoj blokadi Trumpovog plana za imigrante: "Ova odluka je skandalozna"
.

Bijela kuća je u srijedu osudila "skandaloznu" odluku koju je u utorak donio američki sudac, kojom se privremeno blokira ukidanje programa prema kojem se mladim ilegalnim imigrantima omogućavao rad i studij u Sjedinjenim Državama.
 
Sudac William Alsup iz San Francisca, kojega je imenovao bivši demokratski predsjednik Bill Clinton, naložio je vladi da u potpunosti provede program DACA (Deferred Action for Childhood Arrivals - Postupak odgode deportacije za imigrante koji su u zemlju ušli kao djeca) diljem Sjedinjenih Država do donošenja konačne presude ili nove odluke.
 
"Smatramo ovu odluku skandaloznom"
 
"Smatramo ovu odluku skandaloznom", rekla je Sarah Sanders glasnogovornica Donalda Trumpa i rekla da je odluka donesena istog kada je održan sastanak u Bijeloj kući u nazočnosti zastupnika dviju strana o budućnosti mladih primatelja tog programa, poznatog pod nazivom "Dreamers".
 
"Pitanje te važnosti treba riješiti uobičajenim zakonodavnim putem", procijenila je i tvrdila da je američki predsjednik želio postići trajno rješenje o tom predmetu kako bi ispravio odluke koje nisu u skladu s ustavom koje je donio njegov prethodnik Barack Obama.
 Trump: Pravosudni sustav je razoren i nepošten

 
Trump je u srijedu nakon odluke sudca napao američki pravosudni sustav kao "razoren i nepošten". Trump je na Twitteru napisao "da to dobro pokazuje kako je razoren i nepošten naš sudski sustav kada suprotstavljena strana u slučaju (poput DACA) uvijek ide 9-tom prizivnom sudu i skoro uvijek dobiva prije nego presudu ponište viši sudovi".
 
Alsupov sud je okružni sud za sjeverni okrug Kalifornije, a prizivima za odluke toga suda obično se bavi 9-ti prizivni sud koji isto tako razmatra prizive na presude okružnih sudova na američkom Zapadu, Havajima i Guamu, prenosi Hina.
 
Ponovna primjena programa
 
Korisnici programa DACA mogu ponovo predati molbe i vlada mora javno objaviti da se program ponovo primjenjuje.
 
U rujnu je američki predsjednik ukinuo ovaj program, nastao 2012., koji je omogućio 690 000 mladih ljudi koji su ilegalno ušli u Sjedinjene Države kao djeca da rade i legalno studiraju dok ih štiti od deportacije, ali je odgodio provedbu svoje odluke do ožujka kako bi Kongresu dao vremena za pronalaženje "trajnog rješenja". 

Novo