Sedam razloga zbog čega nas trošenje novca na iskustvo čini mnogo sretnijim nego kupovina stvari
Naučnici su proučavali kako ljudi mogu izdvojiti svoj novac da bi bili sretniji.
Pretpostavka je bila da trošenje novca na materijalnu imovinu povećava sreću, jer imovina traje duže od iskustva. 20-godišnja studija Dr. Thomas Gilovich, profesora psihologije na Univerzitetu Cornell, je pokazala suprotno.
Dr Gilovic je samo jedan od nekoliko istraživača koji vjeruju u Easterlinov Paradoks. Ovaj fenomen jednostavno navodi da će nakon ispunjenja naših osnovnih potreba, novac samo povećati sreću do određene tačke iz sljedećih razloga:
1. Sreća oko materijalnih stvari brzo nestaje.
"Jedan od neprijatelja sreće je adaptacija", kaže dr Gilovich. "Kupujemo stvari da bismo bili sretni i uspjeli smo. Ali samo na neko vrijeme. Nove stvari su nam uzbudljive u početku, ali se onda prilagodimo njima. "
Psiholozi to nazivaju "hedonističkom prilagodbom". Drugim riječima, uzbuđenje tog novog automobila, iPhonea ili seta namještaja brzo će nestati kad postanu dio našeg svakodnevnog života. Iskustva poput putovanja, posjeta umjetničkoj izložbi ili uvođenje novog restorana u dio našeg identiteta, nam donose veće zadovoljstvo.
2. Iskustva definišu vašu svrhu i strasti
Vaše dnevne aktivnosti trebaju biti pod utjecajem vaše svrhe i strasti, a ne materijalnih dobara.
Recimo da je vaš omiljeni muzičar svih vremena Bruce Springsteen. Iako imate sve njegove albume, kao i neke druge stvari poput košulja ili postera, da li sve te stvari mogu zamijeniti iskustvo na koncertu? Vjerovatno ne. Ustvari, ako vam neko ponudi ulaznicu za prvi red u zamjenu za sve vaše stvari od Brucea, verovatno ćete prihvatiti tu ponudu bez ramišljanja.
3. Posesivnost ne doprinosi društvenim odnosima
"Mi trošimo iskustva direktno sa drugim ljudima", kaže Gilovich. "I nakon što prođu, ona su dio priča koje pričamo jedni drugima."
Da li se više vezujete sa drugim ljudima kada diskutujete o materijalnim stvarima ili iskustvima? Ponovo pomislite na Brucea. Kada nailazite na drugog fan-a, imate određenu vezu i povezanost. Možete razgovarati o svojoj muzici, koncertima kojima ste prisustvovali i koliko je njegova muzika pozitivno uticala na vaš život. Izgleda kao detaljniji i interesantniji razgovor nego govor o vašim automobilima, stvarima, ormarima ili suvenirima, zar ne?
4. Momenti su nezaboravniji
Iako su iskustva dizajnirana da budu prolazna, ona pružaju visok nivo uzbuđenja i pamćenja zahvaljujući anticipaciji. Opet, se vratimo Bruceu.
Čujete da dolazi u grad, tako da označite ne samo datum koncerta već i dan kada se karte stave u prodaju. Predviđate kupovinu ulaznica i zatim prisustvujete koncertu nakon što ste osigurali svoje karte. Odlazak na ovaj koncert predstavlja čitavo iskustvo, a ne samo trenutak.
5. Iskustva vas upoznaju s novim svijetom
Za razliku od stvari, iskustva vas upoznaju sa novim perspektivama, životnim lekcijama i važnošću zahvalnosti. Na primer, idete na putovanje. Ako živite u Njujorku i putujete u
Zapadnu Virdžiniju, možete shvatiti prednosti i nedostatke življenja u metropoli. Taj vikend, put prema jugu će učiniti da cijenite prirodu i ljepotu čistih, zvijezadnih noći.
6. Pretrpanost stvarima
Da li imate garažu punu stvari? To gomilanje smeća koje nikada nećete koristiti može stvarno nanijeti štetu vašem mentalnom zdravlju. To je zbog toga što, kada su naši domovi napunjeni smećem i neredom, nivo stresa se povećava.
7. Nije zabavno kopirati komšije.
"Sklonost u takmičenju s komšijama je više izražena za materijalnu robu nego za potrošnju na iskustvo", kaže Gilovich. To je zato što, prema istraživanjima Ryan Howell i Graham Hill, lakše je upoređivati materijalne stvari nego iskustva.
"Sigurno nas smeta ako smo na odmoru i vidimo ljude koji borave u boljem hotelu ili lete prvom klasom. Ali to ne stvara toliko zavisti kao kad smo nadvladani materijalnim dobrima. "
Trošenje novca na iskustva može smanjiti ovo zavidno ponašanje, što znači da ćemo na kraju biti zdraviji i sretniji.
Šta vas čini sretnijim? Novac ili iskustva?