Ban Ki-Mun: Rat protiv IS nije rat protiv islama

Svijet
Ban Ki-Mun: Rat protiv IS nije rat protiv islama
Generalni sekretar UN Ban Ki-Mun ističe da rat protiv Islamske države (IS) nije rat protiv islama i ujedno smatra da su nedavno održani izbori na istoku Ukrajine suprotni Protokolu iz Minska.

Generalni sekretar UN Ban Ki-Mun ističe da rat protiv Islamske države (IS) nije rat protiv islama i ujedno smatra da su nedavno održani izbori na istoku Ukrajine suprotni Protokolu iz Minska.

On je, u intervjuu bečkom dnevniku "Kronen Zeitung", podržao međunarodnu koaliciju protiv IS, ali istovremeno poručuje da nakon vojnih mjera moraju uslijediti politički napori.

"Potrebna je međunarodna solidarnost protiv terorizma i moramo analizirati zbog čega je terorizam mogao pustiti takve korijene. Zbog toga pozdravljam stav američkog predsjednika Baraka Obame, koji u svojoj inicijativi za vojnim mjerama podvlači potrebu političkog djelovanja", objasnio je Ban.

On je upozorio od "nakaradne propagande IS", naglasivši da "to nije rat protiv islama".

Za šefa svjetske organizacije stalni izazov predstavlja izraelsko-palestinski konflikt.

"Za vrijeme mog mandata morao sam da se bavim sa tri rata i mjerama obnove. To je dosta. Međunarodna zajednica ne može sebi priuštiti stalni začari krug razaranja i obnove. Bez pregovaračkog procesa će uvijek doći do nasilja. Obje strane znaju probleme koji se nalaze na stolu. Potrebna nam je atmosfera dijaloga", podvukao je Ban.

On je istakao da je nastavak politike naseljavanja od strane Izraela negativan doprinos, kao i da na palestinskoj strani mora doći do jedinstva i osnaživanja rukovodstva u pravcu rješenja putem pregovora.

Što se Ukrajine tiče Ban je kazao da "pseudo izbori" održani na istoku zemlje nisu u skladu sa Protokolom iz Minska.

"Ovi izbori miniraju dogovore iz Minska, pošto se dogovor mora u potpunosti primijeniti", naglasio je on.

Istovremeno je pohvalio opšte izbore u oktobru ocjenjujući da su bili "relativno mirni i fer"."To je bio ohrabrujući znak u korist političkog rješenja konflikta. Sve strane bi trebalo da sjednu za pregovarački sto kako bi se pronašao politički put", smatra Ban.

Što se aneksije Krima od strane Rusije tiče Ban je podsjetio na rezoluciju Generalne skupštine UN od marta o teritorijalnom integritetu Ukrajine, koju je prihvatilo 100 država, a 11 odbacilo. U tom dokumentu, kako podsjeća, se sve države i međunarodne organizacije pozivaju da ne priznaju promjene granica Ukrajine.

Kada je riječ o Iranu Ban ukazuje da ističe rok za postizanje dogovora o nuklearnom programu te zemlje.

"Kada sam se sastao sa predsjednikom Irana pozvao sam na veću fleksibilnost u sopstvenom interesu Teherana. Moram reći da je Iran do sada pozitivno sarađivao sa inspektorima Međunarodne agencije za atomsku energiju", objasnio je on. Neuspjeh u pregovorima, prema njegovim riječima, bio bi gubitak za obje strane i samo bi svijet učinio još opasnijim.

Ban smatra da je Iran važan akter, koji u regionu može imati stabilizujuću ulogu, ali je prethodno potrebno stvoriti povjerenje.

Novo