Kako i kada prestati dojiti?
Dojenje je vrlo intimno, toplo i blisko iskustvo i za majku i za dijete. Ipak, kako svemu dođe kraj, tako se i ono u određenom trenutku mora završiti. I majka i dijete ga prirodno prerastaju, međutim poteškoća je što se katkad djetetove potrebe i majčin prirodni prestanak laktacije ili, pak, nužnost vraćanja na posao ne poklapaju.
Za dijete je odvajanje od majčinih prsa ozbiljan korak prema samostalnosti i neki mališani ga ne mogu tako jednostavno napraviti. Ipak, svako dijete, prije ili kasnije dolazi u fazu kad je psihički spremno odvojiti se od prsa posebno ako ga majka postepeno odvikava i osluškuje njegove potrebe.
Većina mališana koji uspješno sišu, žele sisati i nakon prve godine života.
Međutim, broj obroka na prsima prirodno se smanjuje ulaskom kašica u djetetov jelovnik. Oko prve godine života kad će dijete već upoznati većinu hrane i namirnica koje jedu i odrasli, dojenje će se sve više pretvarati u vrijeme rezervirano za maženje ili utjehu.
Naravno, ovisno o temperamentu djeteta, privrženosti i njegovoj samostalnosti, dijete će postupno gubiti interes za dojenjem.
I majka može početi gubiti interes za dojenjem, a i laktacija se može prirodno završavati smanjenom učestalošću dojenja, primjerice zbog povratka na posao. Zato odluku o prestanku dojenja prije svega moraju donijeti dijete i majka. Dijete će pokazati kad je spremno, a majka će odlučiti na osnovu odgovorne procjene.
Kako majka može znati da dijete spremno na odvajanje od prsa?
Dijete JE SPREMNO kad:
- može zaspati bez dojenja
- prestalo je tražiti dojku nakon što se probudilo iz poslijepodnevnog sna
- rjeđe sisa danju
- lako mu je odvratiti pozornost od prsa i dugo nakon toga ne sjeti se da je željelo sisati
- tokom noći rijetko traži prsa
- želi sisati kad mu je dosadno ili majka dugo ne obraća pozornost
- ne traži prsa kako bi se utješilo
- uvečer ga uspijeva uspavati netko drugi osim majke (baka i tata)
- sisa 1 do 3 puta na dan